Push Notification nedir?

Mobil uygulamaların kullanıcılarıyla etkileşimini artıran, uygulamanın daha kalıcı olmasını sağlayan ve tanıtım, reklam, duyuru gibi birçok değişik amaç için yararlanabileceğiniz etkili bir yöntemdir. Başarılı mobil uygulamaların büyük bir kısmı, kullanıcıyla anlık bildirimler yoluyla etkileşim taratıyor.

mobiluygulamada bildirim gönderme yöntemleri

mobiluygulamada bildirim gönderme yöntemleri

Ancak anlık bildirim konusunda oldukça dikkatli olmanız gereken üç nokta var; 

1-Gönderim sıklığına dikkat edin

Evet, doğru. Anlık bildirimlerin sağladığı birçok avantajdan yararlanmak için mobil uygulamanızı indiren kullanıcılarınıza çok sık bildirim göndermeniz, bu durumda yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan olabilir. Kullanıcıların uygulamanızı mobil cihazlarına indirmesi ve sizden gelen bildirimlere açık olması durumu onlara sık sık, istediğiniz iletiyi gönderebileceğiniz anlamına gelmiyor elbette. Eğer kullanıcınız için herhangi bir fayda sağlamayacak olan anlık bildirimleri sık sık gönderiyorsanız, bir zaman sonra uygulamanızın silinmesi işten bile değil.

2-İçeriğine özen gösterin

Kullanıcıların ilgisini çekecek, onları harekete geçirecek ve sizi hedefinize daha kolay ulaştıracak olan anlık bildirimleri oluştururken en dikkat edilmesi gereken nokta, iletinin içeriğidir diyebiliriz. Eğer içeriğe dikkat etmeden, kullanıcılara hitap etmeyen anlık bildirimler gönderirseniz, kısa zaman sonra uygulamanızın silinme durumuyla karşılaşabilirsiniz.

3-Konum bazlı bildirimler gönderin

Mobil cihazların konum bildirme gibi var olan avantajları anlık bildirimlerin de gönderilme şekillerini belirlemede etkili yöntemlerden biri olabiliyor. Örnek vermek gerekirse; yalnızca belli bir bölgeyi ilgilendiren bir haber duyuracaksanız, konum bazlı bir hedefleme yardımı ile anlık bildirimler gönderebilirsiniz. Bu sayede bildirimden, gerçek anlamda fayda sağlayabilecek kullanıcılarınıza ulaşarak, onları doğru bir şekilde yakalamış olursunuz. İşte bu da anlık bildirimlerinizden aldığınız verimi artırabilecek epey önemli bir nokta.

İşletmeniz için bir mobil uygulama geliştirmek istiyorsunuz, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ayrıca hiç teknik deneyiminiz de yok. Endişelenmeyin, bu durumda, sizin için buradayız. Tıklayın, bize uygulama fikrinizi yazın, tüm platformlara uyumlu mobil uygulamanızı birlikte yapalım.