İngilizce öğrenmeye karar verdikten sonra klasik yöntemler olan; online ya da örgün İngilizce kursları, kitaplar ya da farklı yazılı kaynaklar, TV – Video (dizi-film izleyerek) ilk önceliğimizken gelişen teknoloji ile cebimizdeki telefonlar yavaş yavaş bu konuda ilk sıraya yerleşmeye başladı. İngilizce öğreten mobil uygulamalar artık yanımızdaki öğretmen gibi. Ve İngilizce öğreten mobil uygulamalar da kendi aralarında kategorilere ayrılmış durumda. Bu kategorilerden biri de olan İngilizce kelime öğreten uygulamalar. Aslında kelime öğreten ve kelime ezberlemeye yardımcı demek daha doğru olabilir. İşte Ücretsiz İngilizce kelime öğrenme uygulamalarından biri olan Molly ingilizce kelime oyunu, bugünkü yazımızın konusu.

Molly Yabancı Dil Kelime Öğrenme Oyunu

Klasikleşmiş yabancı dil uygulamalarının ve birbirine benzeyen kelime uygulamalarının aksine Molly bize farklı bir deneyim sunuyor. Tamamen görsel hafızaya dayandırdığı öğrendirme metoduyla aynı zamanda sizi eğlendirirken, farkında olmadan kelimeleri öğrenmenizi sağlıyor. Birbirinden farklı birçok kategori arasından istediğinizi seçerek oyun oynamaya ve öğrenmeye hemen başlayabiliyorsunuz. Kategoriler içindeki bölümleri geçebilmeniz için bölüm başına 3 hakkınız (yıldız) var. Eğer 3 kez yanlış yaparsanız bölümü tekrar baştan oynuyorsunuz. Bölümdeki her kelimeyi en az iki kez doğru bilmeniz gerekli. Kategoriler ve içlerindeki kelime görselleri eğlenceli şekilde düzenlenmiş ve sizi sıkmıyor. Günde 5 dakika bile oynayarak çok sayıda kelime öğrenmeniz mümkün. En güzel yanı da, kelime dağarcığınızı geliştirirken aslında oyun oynuyor olmanız.
Uygulama içerisindeki bir başka kısım ise başka insanlarla rekabet edebileceğiniz “Play” modu. Dünyanın dört bir yanından oyuncularla eşleşip bilgilerinizi yarıştırabilir veya doğrudan kendi arkadaşınızı davet ederek onunla oynayabilirsiniz. Oyun içinde diğer kullanıcıları arkadaş olarak ekleyebiliyorsunuz. Multiplayer olarak düzenlenen “Play” kısmı birçok kişi tarafından beğenilmiş ve oyun içinde çok sayıda maç yapılıyor. Oyun sırasında kullanabileceğiniz emojilerle rakibinizi kızdırabilirsiniz ya da sahip olduğunuz jokerler ile onun oyununu zorlaştırabilirsiniz. Yaptığınız maçlar sonunda aldığınız lig puanları ile sıralamada nerede olduğunuzu da görebiliyorsunuz. Hiç tanımadığınız biriyle karşılıklı, İngilizce kelimeleri daha hızlı bilmeye çalışarak maç yapma fikri oldukça cezbedici ve eğlenceli.
Uygulamada öğrendiğiniz kelimeleri görebileceğiniz bir portfolyönüz, kelime istatistik bilgileriniz (kaç doğru-yanlış bildiğiniz), başarı oranınız ve kazanma oranınız gibi bilgileri görebileceğiniz bir profil sayfanız mevcut. Bu öğrenmekte zorlandığınız kelimeleri görmek açısından çok yararlı.
Görevler kısmında ise görevlerinizi ve başarımlarınızı kontrol edebilirsiniz. Bu başarımlar ve görev tamamlamaları sonucunda ruby ve Molly puanları kazanabiliyorsunuz. Sahip olduğunuz ruby ve Molly puanları ile daha sonra mağazadan yumurta alarak joker ve süpriz hediyeler kazanabilirsiniz.
Mağazada ayrıca satın alabileceğiniz başka şeyler de yer alıyor. Avrupa Dil Portfolyösü seviyeleri kelimelerini öğrenmek isterseniz mağazadan alabilirsiniz. Bildiğiniz gibi İngilizce seviyemizi belirleyen bu sistemde A1, A2, B1, B2, C1, C2 seviyeleri mevcut. Oyunun içine bu seviyelerde bilmeniz gereken kelimeleri de ekleyerek bir fark yarattıkları gerçek. Bu; başka İngilizce uygulamalarında görmediğimiz bir özellik olmuş. Ayrıca kategorilerdeki kelimeler size yetmiyorsa ve “ben bir kelime canavarıyım”, diyorsanız bonus kategoriler de mağazada sizi bekliyor. Bu arada oyunda toplamda 2000’den fazla kelime yer alıyor.
Molly, her yaştan kitleye hitap ediyor. Hem çocuklar için hem yetişkinler için geliştirilmiş bir uygulama ve “Öğren” modunda “Avrupa Dil Portfolyösü” dışında “Kategoriler”, “Çocuk” ve “Genç” bölümlerini seçebilirsiniz. Yani çocuk ve gençler de unutulmamış.
Uygulamanın en sevdiğimiz özelliği ise ücretsiz olması. Tüm bu özelliklere ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz. Bizce bu yolda en iyi İngilizce kelime ezberleme programı olmaya da en büyük adaylardan biri. Android ve IOS telefonlar için tasarlanmış oyunu Google Play ya da App Store’dan indirebilirsiniz. Molly Game, eğlenceli ve dinamik yapısıyla kısa sürede popüler uygulamalar arasındaki yerini alacak gibi görünüyor. İngilizce kelime öğrenmek istiyor ve bu konuda klasik yöntemlerdense alternatif arayışında iseniz Molly Game tam size göre bir mobil uygulama.
Bu konu ilginizi çekti ise “Molly Game, Mobilefest’de Kurucusu Kadir Arıcan Tarafından Tanıtıldı” yazımızı da şuradan okumak isteyebilirsiniz.