Push Notification yani Anlık Bildirimler Android, Blackberry veya IOS cihazları için geliştirilen mobil uygulamalarda bildirim çubuğuna bildirim bırakmanızı sağlayan bir yapıdır.

Arka plan servisi kullanılarak yapılır. Push Notification nasıl kullanılır sorusun cevap ise, mobil uygulama kapalı olsa bile, uygulamanın içeriği hakkında kullanıcıyı bilgilendirmek için kullanılır. Örnek vermek gerekirse, e-mail geldiğinde telefon titrer, bildirim ışığı yanıp söner veya bildirim çubuğunda 1 yeni e-mail yazar. İşte bu, push notification yani anlık bildirim servisi ile yapılır.

Push Notification KullanımıFaydaları Nelerdir

Push Notification KullanımıFaydaları Nelerdir

Google bu konuda hakkında şöyle şöyle bilgi veriyor: “Google Cloud Messaging for Android is a service that helps developer send data from server to their Android application on Android devices”.

Yani; “Google Bulut Mesajlaşma servisi, mobil uygulama geliştiricilerine sunucudan Android cihaz üzerindeki mobil uygulamalara veri gönderimi yapılmasını sağlar.”

Bu servis sayesinde, anlık olarak yeni bir veri kullanılabilir durumda olduğunda, sunucudan mobil uygulamanıza istek gönderilir. Böylece akıllı telefon üzerinden sürekli veri giriş çıkış kontrolü yapılmaz. Pil, işlemci, ram tasarrufu sağlanır ve mobil cihaz kullanıcısıyla daha sağlıklı bir etkileşim içine girilir.

Push Notification 3 Altın Kuralı ve Kullanımı yazısına da göz atabilirsiniz.

Push Notification (bildirim) kullanıcı tarafında; telefonuna gelen bildirimler üzerine telefonuna yüklü olan mobil uygulamalara tekrar giriş yaparak-açarak burada işlem yapması şeklinde çalışırken,  mobil uygulamalar tarafında ise; yeni bir güncellemeyi, paylaşımı, ürünü, oyun modunu ya da kampanyayı en güzel şekilde duyurmanın yolu oluyor.