Günlük hayatımızı oldukça kolaylaştıran mobil uygulamalar, yabancı dil öğrenmemize de yardımcı oluyor. Bu konuda kullanıcıların imdadına yetişen en iyi İngilizce kelime öğreten 7 ücretsiz mobil uygulamayı sizler için derledik. Yazımızı okumaya başlamadan önce kendinize şu iki soruyu sorun:

– Oyun oynamayı sever misiniz?

– Yeni bir dil öğrenmeyi istiyor musunuz?

Bu soruların her ikisine de “evet” yanıtı verdiyseniz, kesinlikle okumaya devam edin çünkü bu yazımız tam size göre!

Kurumsal dünyanın bir parçasıysanız, profesyoneller ve uzmanlarla birlikte çalışıyorsanız, her zaman kendinizi geliştirmeniz gerekir. Düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve isteklerinizi açık ve özlü bir dilde ifade edebilme becerisi, az sayıda kişinin ustalaşabileceği bir sanattır. Bu sebeple kelime bilginiz çok önemlidir. Tabii ki, kelime öğrenmek sadece iyi hissettiren bir hobi değildir. Başkalarını anlamanıza ve anlatmak istediklerinizi etkili bir şekilde iletmemize yardımcı olur. Etkili ve yerinde kullanılmış bir kelime size vermek istediğiniz mesaj hakkında daha inandırıcılık sağlar. Aynı zamanda kelime öğrenmek zihninizi her zaman dinamik tutacaktır.

Yabancı dilinizi geliştirmek için neden yeni kelimeler öğrenmelisiniz?

En yaygın nedenlerden biri SAT, GMAT, GRE, TOEFL, IELTS, YDS veya benzeri sınavlara hazırlanmaktır. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, yeni kelimeler öğrenmenin aslında beynimizin daha fazla bilgi tutma yeteneğini geliştirebileceğini göstermiştir. Sadece daha bilgili görünmekle kalmayacak, aynı zamanda zekânızı daha da geliştireceksiniz çünkü yeni kelimeler öğrenmek ve zekâ arasında doğrudan bir ilişki vardır. Kelime bilgisi sadece konuşma için değil, dinleme, okuma ve yazma için de önemlidir.

Yabancı Dil Kelime Bilginizi Genişletmek İçin İpuçları

Tekrar Yapmak

Yeni kelimeleri öğrenmek için en iyi yaklaşımlardan biri, aralıklı tekrar kullanmak, yeni kelimeleri daha uzun ve daha uzun aralıklarla kullanarak çalışmaktır. Yeni bilgileri kullanmaya devam ederken onun ne anlama geldiğini hatırlamakta daha iyi olursunuz.

Görselleri Kullanmak

Beyin kaynaklarının % 50’sinin tek başına görsel olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Beyin gücümüzün yarısını etrafımızdaki hareketi, şekilleri ve renkleri görmeye harcıyoruz. Gözlerimiz sadece görmek için değil, aynı zamanda bilgi almak için sünger görevini üstlenmektedir. Gördüğü şeyi bir sünger gibi emer ve saklar. Yeni kelimelerin ne anlama geldiğini kendinize hatırlatmak için görsel yardımlar kullanırsanız, bu bilgiyi ilk defa aldıktan sonra hatırlama olasılığınız daha yüksek olacaktır. Öğrenme sürecini hızlandırmak için görüntü tabanlı Flashcards uygulamalarını ya da görsel hafızaya dayanan, resimli kelime uygulamalarından yararlanın.

Yeni kelimeler öğrenmek zaman ve emek alabilir, ancak birazdan bahsedeceğimiz yabancı dil kelime uygulamaları öğrenmeyi eğlenceli ve kolay bir işlem haline getirecek. Bununla birlikte, kendi kelime hazinenizi genişletmeye başladığınızda, tamamen kendiniz için geçerli yeni bir teknik bulabileceğinizi unutmayın.

Öyleyse eğlenin, deney yapın, sizin için en uygun ritmi bulun ve öğrenin!

Artık kelime bilginizi genişletmenin önemini ve bazı taktikleri bildiğinize göre, öğrenmenize yardımcı olacak en iyi Android & IOS yabancı dil kelime uygulamalarından bazılarına bir göz atalım:

1. MEMRISE

Memrise 200’den fazla dili destekleyen bir yabancı dil kelime uygulamasıdır. Uygulamayı ilk defa açtığınızda, bir zorluk seviyesi seçmeniz istiyor: acemi ya da yetenekli. Uygulama çevrimdışı bir moda sahip olduğundan aktif bir İnternet bağlantısına ihtiyacınız yoktur.
Memrise’da hiç reklam yok ancak, ayda 9$ dan başlayan bir abonelik modeline sahip.

2. QUIZLET

Yeni kelimeler öğreniyorsunuz ve kullanıyorsunuz ama ne kadar bilgi öğrendiğinizi ve hatırladığınızı nereden biliyorsunuz? İşte Quizlet’in devreye girdiği yer tam da burası. Bir sınav oyunu olarak tasarlanan İngilizce kelime bilginizi test edecek Flashcards ile birlikte geliyor. Uygulama içerisinde ki en iyi şey suşiden plaj kıyafetlerine kadar çeşitli kategorilerden birini seçebilme yetkisi. Çok eğlenceli ve kendi Flashcards listenizi oluşturabilirsiniz.
Sınavlar zamana, hafızaya ve öğrenme modlarına bölünmüştür. Telaffuzlarını öğrenmek için bir ses transkripsiyonu da vardır.

 

3. WORD OYUNLARI (BİLGİ)

İlk kez kayıt olduğunuzda, mevcut yeterlilik seviyenize bağlı olarak bir kurs seçmeniz istenecektir. Çift anlamlı kelimeler ve ifadeler, deyimler ve kelime oluşturucu arasındaki farklar gibi kurslar da vardır.
Seçiminize dayanarak, daha sonra değiştirebileceğiniz, düzenli zaman aralıklarında flashcards alacaksınız. Neden mi? Çünkü aynı anda çok fazla kelime hatırlamaya çalışmak zor olabilir. O yüzden uygulama size ara ara kelimeler göndermektedir.

4. BUSUU

Busuu yeni kelimeler öğrenmek ve İngilizce kelime bilginizi geliştirmek için bir uygulama olsa da, diğer dilleri de destekliyor. Yapı tamamen diğer İngilizce kelime uygulamaları ile aynı. Yeni kelimeler öğretmek için tasarlanmış kurslar ve ne kadar öğrendiğinizi ölçmek için tasarlanmış testler var.
Busuu, ücretsizdir ancak uygulama içi satın alımlar mevcuttur.

5. WORDALOT

Wordalot, resimleri ipucu olarak kullanarak popüler bulmaca türüne bir dokunuş ekliyor. Bu, geleneksel bulmaca oyununa daha fazla eğlence getiriyor. Resimde verilen ipucunu kırarak kelimeyi tamamlamak için boşlukları doldurmanız gerekmekte.
Ancak, bu yabancı dil kelime oyununun bir eksisi var. Kelimeyi daha hızlı tahmin etmenize yardımcı olması için harfleri karıştırmanıza izin vermesi daha iyi olurdu.

6. VOC’APP İNGİLİZCE FLASHCARDS

VocApp’tan gelen bu küçük flashcard aracı, her seviyede İngilizce öğrenenler için idealdir. Uygulamada tercih ettiğiniz zorlukları belirleyebilirsiniz.
Bu flashcard yabancı dil kelime uygulaması benzersiz bir kelimenin her yönünü size öğretmek için daha karmaşık unsurları kullanıyor. İçerisinde telaffuzlar örnek cümleler hatta tanımlar bile var.

7. MOLLY İNGİLİZCE KELİME OYUNU

Listemizin son uygulaması olan Molly, İngilizce kelime uygulamaları arasında en oyunlaştırılmış arayüze sahip İngilizce kelime oyunu. Avrupa Dil Portfolyosu uyumlu İngilizce kelimeleri sizlere, görsel hafızasına dayandırarak en iyi şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

İlk olarak “Story” bölümünde ilerleyerek kelimeleri öğrenmeye başlayabilir ve kendinizi geliştirebilir, ardından da Avrupa Dil Portfolyosu A1, B1, B2, C1, C2 seviye İngilize kelime kategorilerinde kendinizi sınayabilir ve geliştirmeye devam edebilirsiniz ve ya doğrudan istediğiniz kategoriyi seçip başlangıç bölümünden direk oyuna başlayabilirsiniz.

Story bölümünde kendinizi biraz geliştirdikten sonra oyunun multiplayer özelliği ile isterseniz arkadaşlarınızı oyuna davet ederek kendi aranızda çevrim içi kelime düellosu başlatarak oynayabilir veya hiç tanımadığınız kişiler ile online eşleşerek İngilizce kelimeleri keyifli bir rekabet ortamında tekrar edebilirsiniz. Rekabeti daha da keyifli hale getirmek isterseniz jokerlerinizi kullanabilir ve rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Uygulama içerisinde en sevilen özellik, öğrendiğiniz İngilizce kelimeler portfolyonuzda istatistik olarak yer alması. Bu sayede takıldığınız kelimeleri görecek ve portfolyonuz üzerinden eksiklerinizi tamamlayabileceksiniz. Bu özellik sayesinde kelimeler üzerindeki başarı oranınızı her an görüntüleyebilirsiniz.

Aslında Molly İngilizce Kelime Oyunu son derece basit. Ekranda aynı anda 3 tane beliren görseller görecek ve doğru kelimenin olduğu görseli seçeceksiniz. Tek yapmanız gereken sıfırdan başlamak ve İngilizce kelime öğrenmeyi Molly ile oyunlaştırmak. Molly kelime oyunu uygulaması ile sadece İngilizce de değil tam 10 dilde kendinizi geliştirebilirsiniz! Kelime oyunlarına yeni bir soluk getiren yabancı dil kelime uygulaması Molly ile oynayabilir, ezberleyebilir, rekabet edebilir ve öğrenebilirsiniz. Ve siz farkına bile varmadan öğrenmenin keyfini çıkaracaksınız. Üstelik ücretsiz! Molly uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Yukarıda sizler için en iyi uygulamaları derledik. Yeni bir dil öğrenimi sırasında yabancı dil kelime oyunları, eğlence dolu ve rahatlatıcı bir öğrenme ortamı sunar. Dil öğrenmede oyun kullanmanın faydaları aslında dokuz noktada özetlenebilir.

Yabancı Dil Öğrenme Uygulamaları;

– öğrenme merkezlidir.
– öğrenme motivasyonunu arttırır.
– öğrenme kaygısını azaltır.
– çeşitli dil becerilerini bütünleştirir.
– dilin yaratıcı ve kendiliğinden kullanımını teşvik eder.
– işbirlikli bir öğrenme ortamı oluşturur.
– kişilerin katılımcı tutumlarını geliştirir.

Molly İngilizce Kelime Oyunu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz “Molly Game, Mobilefest’de Kurucusu Kadir Arıcan Tarafından Tanıtıldı” yazımızı şuradan okuyabilirsiniz.