WhatsApp, mobil sohbet ve mesajlaşma uygulamaları arasında en çok kullanılan mobil uygulamalardan biri, çoğu araştırmaya göre bir numara. Günümüzde neredeyse her 10 akıllı telefonun 8’inde WhatsApp yüklü ve bu popüler uygulamayı çok daha iyi ve verimli bir biçimde kullanmak elinizde. Uygulamanın kullanım ayarlarında yapabileceğiniz bir kaç küçük ayar var ve bu sayede uygulamayı çok daha verimli kullanabilirsiniz. Bu yazımızda WhatsApp’ı daha iyi kullanmanızı sağlayacak 5 ipucunu bir araya getirdik.

Whatsapp Etkinlik Oluşturma

Whatsapp içinde yazdığınız mesajlarda saat ya da tarih belirttiğinizde mesajlarınız mavi ve altı çizili şekilde çıkar. Üstlerine tıklayarak bu tarih ve saatlere takviminizde hızlıca etkinlik tanımlayabilirsiniz.

Mobilden Bilgisayara Dosya Aktarma

Whatsapp’ın bilgisayarlar için olan versiyonu WhatsApp Web uzun süredir hayatımızda. Ancak bu özelliğin çok işinize yarayabilecek bir yönü mevcut. Mobil üzerinden gönderilen her dosya, Web versiyonunda da görünüyor. WhatsApp Web’i o dosyaları hızlıca bilgisayara kaydetmek için kullanabilirsiniz.

Grup İçinde Kişiye Özel Cevap Verme

Whatsapp grup sohbetlerinde her hangi bir kişiden gelen mesajın üstüne basılı tutup “cevapla”yı tıkladığınızda o mesajı alıntılayarak grup içinde herkesin görebileceği şekilde yanıtlayabilirsiniz. Fakat bir kişiye göndereceğiniz mesajın diğer grup üyelerince görülmesini istemiyorsanız; o kişiden gelen mesajın üstüne basılı tutup “özel olarak cevapla”yı tıkladığınızda sadece o kişiye mesaj gönderirsiniz. Ayrıca kalabalık gruplarda tek kişiye seslenmek için ‘@‘sonuna kişi adını eklemeniz yeterli. Bu yöntemle etiketlenen kişi grubu sessize bile alsa bildirim alacaktır.

Veri ve Depolama Kullanımı Azaltma

WhatsApp, çoğumuz için telefonda en çok kullanılan mobil uygulamalar arasında ilk 5 sırada. Bu nedenle WhatsApp’ın telefonun veri ve depolama alanını kullanımı da hayli fazla. Fakat bunu aza indirmenizin de bir yolu var. Telefonunuzun Ayarlar > Veri ve Depolama Kullanımı kısmında Düşük Veri Kullanımı’nı işaretlerseniz veri ve depolama alanı anlamında tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca Ayarlar bölümünden video/fotoğraf/ses dosyalarını otomatik indirme seçeneğini kapatırsanız, bu da veri ve depolama alanınızın hızlıca dolmasını engelleyecektir.

Toplu Mesaj Gönderme

Whatsapp’ta toplu mesaj listeleri oluşturabilirsiniz. Bu özelliğin grup mesajlarından en önemli farkı eklenen kişilerin birbirini görmemesi, mesajın toplu atıldığını bilmemesi. Aynı bu özellikle atılan e postalar gibi.

Facebook Messenger mi, Whatsapp mı Daha Kullanışlı konulu yazımız da ilgilizi çekebilir ve belki de kullanım alışkanlıklarınızı değiştirebilir.