Facebook ve Whatsapp Özellikleri İnceleme

Facebook ve Whatsapp Özellikleri İnceleme

Kişiler arası anlık mesajlaşma olarak piyasaya çıkan uygulamalar, artık kendi işlevlerinin dışına çıkarak kullanıcıların daha fazla isteklerini karşılamaya başlamışlardır. Bu uygulamalar büyük şirketlerin bünyesinde ya barındırılmakta, ya da satın alınmaktadır.

Whatsapp ve facebook messenger aslında aynı şirkete ait olmasına rağmen farklı ekipler tarafından geliştirilmekte ve işlevleri farklı tutulmaktadır. Whatsapp daha çok kişiler arası mesajlaşma, sesli görüşme ve ilerleyen zamanlarda videolu arama seçenekleri ile boy göstereceği bilinmektedir. Facebook ise görüntülü konuşma ve arkadaş listesi ile anlık mesajlaşma sağlamaktadır. Aslında iki uygulamanın da kulvarlarının farklı olmasının ilk kanıtı whatsapp uygulamasının telefon numaralar ile çalışması, facebook messenger ise arkadaş listesi üzerinden ilerlemesidir.

Peki bu 2 uygulamayı rekabet ettirecek olsaydık aralarındaki 5 önemli fark neler olurdu inceleyelim;

1) Whatsapp ne yazikki görüntülü konuşma seçeneği bulunmamaktadır. Facebook üzerinden bunu rahatlıkla yapabiliyoruz. En göze çarpan özellik bu olsa gerek.

2) Facebook geliştiricilerinin son eklediği özelliklerden biri ve aynı zamanda kitleler tarafından çok kullanılacağı tahmin edilen kişiler arası para transferi whatsapp uygulamasına karşı önde götürüyor.

3) Facebook kurucusu Mark Zuckerberg tarafından kendi facebook duvarında da paylaşılan gif özelliği, facebook messenger tarafından desteklense de hala whatsapp tarafından ne yazikki desteklenmiyor. Belki de whatsapp biraz daha kurumsal mesajlaşma özelliği çizgilerini korunmak istiyor olabilir.

4) Artık insanlar feedback gönderimlerine daha iyi hizmet alabilmek için önem vermektedirler. Özellikle bilinçli kullanıcılar hem feedback gönderimi yapmakta hem de bu bildirimleri hizmet veya ürün almadan önce okumaktadırlar. Bunu hesaba katan facebook, messenger üzerinden firmalar için feedback oluşturma özelliği sunmaktadır.

5) Facebook mühendislerinin son zamanlarda geliştirdiği ancak daha beta aşamasında olan, tanıtımı önümüzdeki günlerde yapılacak olan sesli asistan özelliği şimdiden kendinden bahsettirmekte ve facebook messenger kullanıcıları tarafından merakla beklenmektedir.