Mobil Reklamcılık

Mobil, oldukça hızlı gelişen bir mecra. Ticari işletmelerin burada varlık göstermek ve kazanç sağlamak için en son trendleri yakından takip etmesi, neredeyse bir zorunluluk. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde mobil kullanıcısının davranışlarını ve mobilin farklı piyasalara ne kadar etki ettiğini inceleyen birçok değişik araştırma yayınlandı. Şimdi ise size Marketing Exchange isimli şirketin bir araştırmadan, kısa bir özet sunuyoruz.

Mobil aramalar

Mobil üzerinden yapılan web aramaların neredeyse yarısı, sonuç odaklı ya da bir satın alma kararı hakkında aramalar. Mobil cihaz kullananların yüzde 77’si ev ya da iş yerlerinden arama yapıyorlar. Hareket halinde arama yapanlar ise yüzde 17 civarında. Mobil cihaz kullanıcıların yüzde 97’si bölgelerinde bulunan ürün ya da hizmetlere yönelik web de aramalar yapıyor. Bu ziyaretçilerin neredeyse tamamı, arama sonrasında hoşlarına giden ürün ya da hizmet sağlayıcı şirketlerin web sitesini ziyaret etmek, telefon numarasını aramak, yorum yazmak, ürün ya da hizmet satın almak gibi hareketlerden en az birini gerçekleştiriyor.

Mobil alışveriş

Mobil cihaz kullananların yüzde 42’si, mobil cihazları ile alışveriş yapıyor. Bu kesimin yüzde 40’ı, çoğunlukla haftada bir kez alışveriş yapıyor. Bu konuda, gerçekleştirilen şirket aramalarının neredeyse dörtte üçü, bir hareketle sonuçlanıyor. Bu tip eylemlerin yüzde 25’ini internet sitesini ziyaret, yüzde 17’sini mağazayı direkt ziyaret, yüzde 17’sini online olarak alışveriş oluşturuyor.

Kullanıcı davranışları

Araştırmanın sonuçları, mobil kullanıcıların mobil için düzenlenmemiş web siteleri karşısında,çok da sabırlı davranmadıklarını gösteriyor. Arama sonrasında ulaştıkları web sitesinin mobil uyumlu olmadığını gören kullanıcıların yüzde 40’ının, değişik bir arama sonucunu tercih ettikleri görülüyor. Bir web sitenin açılmasını 3 saniyeden daha çok beklemeyenlerin oranı, yüzde 60 olarak kaydedilmiş durumda. Bu ziyaretçilerinse yarısına yakını, web siteye istediği anda giremediği zaman, bir daha yeniden denemek konusunda istek duymayacaklarını bildiriyor.