Eğer iPhone 6’nız varsa, yalnızca bir “S” için iPhone 6S’e geçilir mi? İki modeli karşılaştırdık, karar sizin. 

Tasarım

iPhone 6’da devam ederseniz, kaybedeceğiniz bir şey yok. iPhone 6S’in kötü görünüyor demiyoruz, ancak iPhone 6‘yla neredeyse aynı görünüme sahip. Her iki cihaz da metal ve tek parçadan oluşan bir gövdeye sahip. Fakat ölçülerde küçük bir değişiklikler var. iPhone 6S, 138.3 x 67.1 x 7.1mm ölçülerinde, iPhone 6 ise, 138.1 x 67 x 6.9mm yani biraz daha ince.

iPhone 6S, 143 gram, yani 129 gramlık iPhone 6’dan biraz daha ağır. Bununla beraber iPhone 6S‘te kullanılan 7000 serisi alüminyum alaşım, 6S’in bükülmelere karşı daha dayanıklı bir telefon olmasını sağlıyor.

Her iki cihazın da space grey ve silver renkleri var, fakat iPhone 6S’in gold ve rose gold gibi iki rengi daha var.

iphone-6-ve-iphone-6s-inceleme

Ekran

iPhone 6 ve iPhone 6S’in her ikisinin de 4,7 inç’lik, 1334 x 750 piksel çözünürlüklü ekranları var. Bununla beraber Apple, iPhone 6S’te piyasanın en güçlü camını kullandığını söylüyor. Bir başka önemli değişim, 3D Touch teknolojisi. 3D Touch ile beraber ekrana dokunma şiddetiniz algılanıyor ve bu şiddete göre farklı hizmetler sunuluyor.

iPhone 6S’in önde olduğu konulardan bir tanesi de, performans. Apple A9 işlemciye sahip yeni telefon, iPhone 6’nın A8 işlemcisine oranla yüzde 70 daha yüksek bir performans sunuyor. Grafik işlemleri de yüzde 90 daha hızlı. Bütün bunlar, iPhone 6’da herhangi eksiklik hissedeceğiniz anlamına gelmiyor. Fakat iPhone 6S’in gelecek konusunda daha garantici olduğu kesin.

Kamera

Apple, iPhone 4S’ten beri değiştirmediği kamera çözünürlüğünü iPhone 6S’te değiştirdi. Arka kamerayı 12MP’e, ön kamerasını ise 5MP’e yükseltiyor. iPhone 6, 8MP’lik arka kameraya ve 1,2MP’lik bir ön kameraya sahipti.

Apple, bununla yetinmemiş ve 4K video desteği, animasyonlu canlı fotoğraf ve selfie çekerken ekranı flaş olarak kullanabilme işlevini de iPhone 6S’e eklemiş.

Pil

Apple’a göre iPhone 6S, 14 saatlik bir konuşma süresi ya da 11 saatlik video izleme süresi sunuyor. Bu oranlar, iPhone 6’nınkilerle aynı, fakat Apple’ın rakamlarının ne kadar doğruyu yansıttığını detaylı yapılan kullanım testleri gösterecek.

Sonuç

“S” de olsa iPhone 6S, iPhone 6‘nın üzerine birçok önemli yenilik getiriyor. Cihaz, hem daha güçlü, hem de çok daha iyi bir kameraya sahip. Gövdesi daha dayanıklı ve 3D Touch gibi yeni özellikleri var.

Bununla beraber iPhone 6’nın kamera ve işlem gücü konusunda sıkıntısı olmadığı bir gerçek. Peki, iPhone 6’dan, iPhone 6S’e geçilir mi? Hayır.  iPhone 7 için bir yıl daha beklerseniz, elde edecekleriniz daha çok olacaktır.

Fakat iPhone 6S gerçekten müthiş bir telefon. Yani iPhone 6’dan daha eski bir telefona sahipseniz, yükselttiğinize gerçekten değecektir.