İlk defa mı bir mobil uygulama yapıyorsunuz-yaptırıyorsunuz? Kuşkusuz pek çok sorunuz var: Bu uygulama fikri mantıklı mı? Bu uygulama kulağa mantıklı geliyor mu, faydalı mı, çekici mi, insanlar kullanmak ister mi? Kullanıcılar uygulamamı nasıl bilecekler ve bulacaklar? Tüm bu sorularla boğuşuyorsanız bu yazı size bir fikir verecektir.

yeni baslayanlar icin mobil uygulama

Mobil web sitesi mi yoksa mobil uygulama mı?

iOS ve Android uygulama mağazalarında bir milyondan fazla uygulamaya karşı mücadele ediyorsunuz. Mobil web siteleri herhangi bir deneyim sunmuyor; müşteriye herhangi bir değer katmıyorlar. Bir web sitesi masaüstü bilgisayar için ne ise uygulamalar da mobil cihazlar için odur, gibi düşünebilirsiniz. İkisini karıştırmamakta fayda var.

Birçok uygulama fikirim var. Hangisini hangisini seçmeliyim?

En başarılı girişimciler işlerini çoklu fikirlerle inşa edenlerdir. Dolayısıyla, kendinizi tek bir uygulama fikiriyle sınırlamayın. Uygulamalar, müzik albümü yapmak gibidir. Başarı anlamında hangisinin ne yapacağını baştan bilemezsin. Bu nedenle, her uygulamaya kullanıma sunulduktan sonra dört ila altı ay verin; artan bir kullanıcı verisi görmüyorsanız bir sonraki fikre geçin.

Bir uygulama fikrinde karar verdim, ancak nereden başlayacağım?

Fikrinizi olabildiğince net bir şekilde kağıda dökerek başlayın. Internet’te prototipleme araçları arayın ve uygulamanızın ayrıntılı bir ekran modelini oluşturun. İhtiyaçlarınız konusunda netleştikten sonra, sizin için tasarım ve geliştirme yapabilecek bir şirket arayın.

Kullanıcıların uygulamayı isteyip istemediğini nasıl öğrenebilirim?

Bir prototip ile hızlı bir şekilde piyasaya çıkın. Tüm özelliklere sahip eksiksiz bir uygulama oluşturmak için beklemeyin. Yalnızca uygulamayı temelleri ile kurun ve müşterilerin satın almaya hazır olup olmadığını görün. Bir kez satın aldıklarında, ödeme yapan müşterilerinizden çok sayıda önemli geribildirim alırsınız.

Uygulamanın tüm içeriğini kendimiz mi yaratmalıyız yoksa dış kaynaktan mı yararlanmalıyız?

Bugünün en popüler ürünlerinin bazıları ilk günlerinde (Alibaba, Fab.com, Digg, Skype) dış kaynaklı idi. Ürününüzün ilk örneğini oluştururken maliyetleri düşük tutun ve ihtiyaçlarınızı en iyi anlayan bir dış kaynak tedarikçisiyle birlikte yola çıkın. Şu anda sizin için en önemli şey, müşterinin ürününüzü eline almasıdır. Mümkünse en hızlı şekilde. Ürününüz gerçek bir talep görmeye başladıktan sonra, geliştirme ve bakımı için uygulamayı şirket içinde devralabilirsiniz.

Apple App Store’a veya Android Market’e nasıl bir uygulama gönderebilirim?

Öncelikle Apple ve Google için yıllık uygulama mağazası ücretlerini ödeyerek bir geliştirici hesabı oluşturun. Uygulamanızı, uygulama mağazalarına yükleme kısmı, geliştiricileriniz tarafından yapılmalıdır.

Uygulamamı başlangıçta ücretsiz mi yapmalıyım ?

Bir sonraki Facebook veya Twitter olabilmeniz için milyonda bir şansınız var (veya muhtemelen daha az). Burada seçim size ait. Bir iş kurmak istiyorsanız, başından itibaren net bir para kazanma stratejisine sahip olmalısınız.

Uygulamamı yaptım. Şimdi ne olacak?

Ürünler kendi başlarına satılmaz. Onları dört duvar arasından çıkarıp bir perakendecinin raflarına yerleştirmeniz gerekiyor. İnsanlara onları nerede bulacaklarını söylemelisiniz. Aynı şeyi uygulamanızla da yapmanız gerekir. Uygulama mağazası optimizasyonu, keşfedilmenize yardımcı olabilir, ancak uygulamanızın sürdürülebilir bir iş olabilmesi için çekiciliği olması yeterli değildir. Görünürlük elde etmek için uygulamanızı pazarlamanız gerekir.

Uygulamamı nasıl pazarlayabilirim?

Herhangi bir iş için olduğu gibi, başvurunuz için en iyi tanıtım biçimi üçüncü şahıs onaylarıdır. Teknoloji blogcularının (blogger) yorumları, ağızdan ağıza ve basında yer almak tercih edilen yöntemler olmalıdır. İnsanları çekmeye başlarsanız, bunu sürdürebilmeniz önemlidir. Ayrıca, uygulamanızın kullanıcıları tarafından gönderilen incelemelere dikkat edin ve olumsuz yorumları tersine çevirmek için iki kat fazla çaba gösterin.

Bir uygulama geliştirmenin maliyeti nedir?

Bu soru; bir ev ya da araba satın almak için ne kadar harcayacağını sormak gibi bir şey. Cevap birçok faktöre bağlı. Geliştirme maliyetleri, karmaşıklığa ve genel özelliklere bağlı olarak değişebilir.

Uygulamam başarısız olursa ne olur?

Çoğu uygulama fikri, tıpkı iş fikirleri gibi mantıklı ya da kullanışlı değildir. Başarılı insanlar sürekli yanlış kararlar alırlar ancak başarısızlıklarıyla kazandıkları yeni tecrübelerinden destek alırlar ve yeni şeyler denerler. Mevcut olandan sonuç alamazsanız bir sonraki uygulama fikrine geçin.