Cecil’s Revenge isimli oyun avcıları hedef gösterdiği gerekçesiyle App Store’da yayınlanmıyor.

Gerçek hayatta yaşanmış bir olaydan esinlenerek hazırlanan Cecil’s Revenge isminde bir oyun Apple tarafından yasaklandı. Oyunun öyküsü Temmuz ayında Zimbabwe’de yasa dışı avlanan aslan avcıları tarafından öldürülen Cecil isimli aslanı anlatıyor.

cecils-622x463

Cecil’s Revenge, Asteroid şekilli gök cisimleri arasında gezinen orman hayvanlarının, çizgi film karakteri gibi çizilmiş avcılara ateş etmesi üzerine kurulu bir oyun. Oyunun üreticileri David Kotkin ve Glenn Cutler, App Store’da politika ihlali sebebiyle yayınlanmayan mobil uygulama için resmi web siteleri aracılığıyla bir açıklama yaptılar ve tepkilerini dile getirdiler.

Geliştiriciler, oyunun avcıları hedef gösterdiği düşünüldüğü için, Apple’ın uygulamayı kabul etmediğini öne sürüyorlar. Ayrıca Kotkin ve Cutler şirketin, bu mobil uygulamayı yeniden gözden geçireceklerini ve belirli bir kesimi veya bireyleri hedef almayacak bir şekilde revize edeceklerini ve bu konuda çalışmaya istekli olduklarını ifade ettiler. Kendileri için bunun yalnızca bir oyundan ibaret olduğunu ve özel bir misyon taşımadığını söylüyorlar.

Apple’ın bu kuralı aslında gayet tutarsız görünüyor. Belirli ırkı, kültürü, devleti, şirketi ya da herhangi bir gerçek varlığı hedef gösteren birçok uygulamaya App Store üzerinden erişilebiliyor durumdayız. Wolfenstein 3D, nazilerin öldürülmesi üzerine kurulu bir oyun. Sniper 3D Assassin, Call of Duty , Sniper Shooter ve Modern Combat gibi oyunlarda insanlara ateş açılan ve öldürülen diğer oyunlarda yalnızca birkaçı.

Bunların tamamı Cecil isimli aslanın yasa dışı yollarla öldürülmesini duyurmak ve onun hatırasını yaşatmak üzere üretilen oyun üzerine fazla gidildiğini ortaya koyuyor. Cecil’s Revenge Android için mobil uygulama sunan Google Play’de yayınlanıyor.