telegram istatistik bilgileri

telegram istatistik bilgileri

Günden güne gelişme gösteren Telegram uygulaması, uygulama üzerinde günde 10 milyar mesaj gönderildiğini duyurdu.

Yaklaşık iki yıl önce İOS uygulamasını kullanıcılara sunan Telegram, şifrelenmiş mesajlaşma sağlayan yeni uygulamasıyla bir üst seviyeye geçtiğini belirtti. VKontakte kurucuların olan Nikolai and Pavel Durav’ın da desteklediği Telegram uygulaması üstünden günde 10 milyara yakın mesaj taşınıyor.

Bir kıyas yapmak gerekirse, 2015 yılının Mayıs ayında Telegram üzerinden günde yaklaşık 2 milyar mesaj taşınıyordu. Kısa sürede bu sayının tam 5 katına çıktı. Kısa zamanda bu kadar ciddi bir büyüme gösteren Telegram, henüz güncel kullanıcı sayısını paylaşmıyor. Facebook, Nisan ayından WhatsApp ve Facebook Messenger üzerin günde yaklaşık 45 milyar mesaj gönderildiğini duyurmuştu. Bu açıdan baktığımızda Telegramın ne kadar müthiş bir başarı yakaladığı daha net görünüyor.

Telegram, uygulamasını günden güne geliştirmeye devam ediyor. Facebook’tan farklı olarak Telegram, kısa bir süre önce bir Apple Watch uygulamasını da kullanıcıya sunmuştu.

Telegram gerçekten farklı bir uygulama, uygulaması içinde Vimeo ve YouTube gibi web servislerinden video izlenmesini sağlayan bir özelliği mevcut. Android’de özel bir sohbet içerisindeki belli bir mesajı bulmanızı sağlayan da bir özelliği var.

Günden güne kendini bu derece farklı şekillerde geliştiren Telegram, benzer uygulamalar arasında farkını hissettirmesi nedeniyle dikkat çekiyor. Çektiği bu dikkat Telegram’ı giderek popüler hale getirebilir ancak mobil uygulama kullanıcılarının alışkanlıklarını kırmak fazlasıyla zor olduğu için, Telegram uygulamasının işini pek de kolay olmadığını söyleyebiliriz.