Ailenizle ve arkadaşlarınızla iletişim kurmaktan tutun da, toplantı organize etmeye kadar yaşama dair tüm sorunlara çözüm getiren mobil uygulamalar gelecekte nasıl olacak, hiç merak ettiniz mi?

Elon Üniversitesi ve Pew Research Center’ın ortaklaşa yürüttüğü ve 1.464 tane teknoloji uzmanı ile gerçekleştirilen ‘İnternet evrimi nasıl değişecek ve günlük hayatımızı ne şekilde etkileyecek?’ araştırmasının mobil uygulamalarla ilgili olan bölümleri şöyle;

Mobil uygulamanin gelecegi

İnternet hızının artmasıyla beraber mobil video uygulama sayısı da artacak

Çalışmaya katılanların % 86’sı önümüzdeki 10 yıl içinde internet hızının artması ile beraber insanların birbirleriyle uzaktan etkileşimde bulunduğu mobil uygulamaların ve yüksek kalitede video izleme uygulamaların artacağını söylüyor.

Arttırılmış ve sanal gerçeklik uygulamalarında artış görülecek

Çalışmaya katılanlar sanal gerçeklik oyunlarında artış görüleceği yönünde hem fikirler. Hatta yalnızca oyun için de değil, eğlence, sanat, turizm gibi diğer alanlarda da arttırılmış mobil gerçeklik uygulamaları yükselen bir moda olacak.

Uygulamalar kendinizi izlemenizi sağlayacak

Mobil sağlık uygulamaları şu anda bile en çok kullanılan mobil uygulamalar arasındalar. Önümüzdeki 10 yılda da kullanıcının kişisel bilgilerinden yola çıkıp tahminlerde bulunacak birçok mobil uygulama üretilecek. İnsan kendisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak. Büyük veri ve nesnelerin interneti ile beraber, bu mobil uygulamalar kullanıcıların günlük yaşamları dahil bütün alanları kapsayacak ve mobil sağlık uygulamalarından da öteye gidecek.

Sizi kimin izlediğini bileceksiniz

Tüm hareketlerinin şirketler ve hükümetler tarafından her an takip edildiğini bilmek, birçok insanı ürkütüyor. Veri güvenliği hakkında herkesin endişeleri var. İlerleyen dönemlerde bu şüphelerin tamamının ortadan kalkması ve insanlara şeffaflık sunulacağı düşünülüyor.