Mobil uyumlu web sitelerinde içeriğin görünmesini engelleyen mobil uygulama indirme banner’ı kullanan siteler için Google ceza uygulayacak

Google 21 Nisan tarihinde başlattığı bir uygulamayla arama sonuçlarını mobil öncelikli olarak değiştirmişti ve görünüşe göre mobil odaklı gelişmelere devam ediyor. Uygulama içeriklerini ve indirme bağlantılarını mobile uyumlu olarak öne çıkarmaya başlayan Google, bu durumu suistimal eden siteleri cezalandırmaya hazırlanıyor. 

google, mobil uygulama indirme reklamı yapanlara ceza sistemi

google, mobil uygulama indirme reklamı yapanlara ceza sistemi

Google, web sayfasındaki içeriğin görünmesine engel olacak şekilde mobil uygulama indirme banner’ı kullanan web sitelerinin ceza olarak mobil uyumlu etiketini kaldıracak. Uygulamanın 1 Kasım tarihinde başlayacağı belirtiliyor.

Google yaptığı açıklamada güncellemeye hazırlandığı mobil uyumluluk testinin bu yeniliği kapsayacağını duyurdu. Web site yöneticileri, Arama Konsolu’nda gördükleri Mobile Usability Report’a başvurarak, sitelerin böyle bir sorun olup olmadığını görebiliyorlar.

Mobil uygulama indirme banner’larını sayfalarında görüntülemek isteyen web site yöneticilerine Google’dan bir tavsiye var; web sitelerinde mobil uygulama indirme banner’ı kullanmak isteyen web site yöneticileri web tarayıcılarının banner’larını kullanabilirler. Bunlar Chrome, Safari, Opera gibi web tarayıcıları tarafından desteklenen banner’lar.

Tabi Google her şeye rağmen web site yöneticilerinin kendi banner’larını hazırlamalarını izin veriyor. Arama sonuçlarından web siteye gelen ziyaretçilerin içeriği görmesini engellemeyecek şekilde banner kullanan web sitelerini, Google mobil uyumlu etiketiyle göstermeye devam edeceğini belirtti.

Birçok ziyaretçiyi fazlasıyla rahatsız eden bu banner uygulamasına Google’ın el atması sevindirici bir haber. Bu müdahalenin başlayacağı tarihe kadar birçok web sitesinin mobil uygulama indirme banner’larını düzelteceği düşünülüyor.