Mobile Usability Report, yani Mobil Uyumluluk Testi nedir, sizlere bunu anlatacağız.

Web sitelerin ziyaretçi akışı büyük ölçüde Google tarafından sağlanıyor. Google’ın arama sonuçlarında görünen sayfaların başlık ve linkleri, bir web sitesinin öncelikli olarak tıklanmasını sağladığı gibi, arama sonuçları listesinde alt sıralara veya sonraki sayfalara yerleşerek bir nevi görünmez olmasına da neden olabiliyor.

Mobil Uyumlu Web Site Yapma Teknikleri

Mobil Uyumlu Web Site Yapma Teknikleri

Google zaten bilindiği gibi mobil trafiğe fazlasıyla önem veriyor. Bu durumu zaten eğitim programlarında ve kendi blogunda, uygulama, destek sayfalarında ve videolarında da açıklıyor. Google, artık bir web sitenin mobil dostu olup olmadığının oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu ve arama sonuçlarında mobil uyumluluğu geçerli olan web sitelerinin daha fazla dikkate alınacağını da duyurdu.

Mobil Dostu Site Ne Demektir?

Mobil Dostu site, tasarım bakımından akıllı cihazlar tarafından görüntülenebilen internet sayfalarının, mobil cihazların erişim standartlarına olan uyumluluğu, yani özetlemek gerekirse; o web sitesinin mobil ziyaretçilerine sıkıntısız bir kullanım kolaylığı sunmasına demek. Bir web sitesinin mobil cihazlarda görüntülendiğinde sayfa yapısının yerli yerinde olması, okunur fontlara, birbiriyle karıştırılmayan butonlara ve linklere sahip olup olmaması bu konudaki en büyük etkenlerden. Google Web Site Yönetici Araçlarında da görebileceğiniz bu ölçütlere göre, bir web sitesinin veya sayfasının mobil dostu olup olmadığını öğrenmek çok kolay. Google artık internet site yönetim araçlarında yeni bir aracı kullanıma sundu: Mobil Uyumluluk Testi

Mobil Uyumluluk Testi Nedir?

Mobil Uyumluluk testi ile beraber bir internet sitesinin mobil uyumluluğunu kolayca ölçebiliyoruz. Google’da Mobil Uyumluluk Testi olarak aratarak ilk linke girdiğinizde bu sayfa karşınıza çıkıyor. Açılan sayfada internet sitesinin uyumlu olup olmadığının bilgisi verildiği gibi, hangi konularda uyumsuzluklar saptandığı ve saptanan uyumsuzlukların nasıl düzeltileceğine dair bilgiler ve yönlendirmeler de kullanıcıya sunuluyor.

Mobil Uyumluluk, Mobil Dostu Site neden bu kadar önemli?

Tabi, bir web sitesinin mobil dostu olup olmadığı; o sitenin kullanıcılarına sunduğu içeriğin, kullanıcı dostu bir tasarımla yayınlanıp yayınlanmadığı anahtar noktasına dayanıyor. Kullanıcının zorlanmadan ve kendisini rahat hissettiği bir ortamda, aradığını kolayca bulabildiği ve kullanım kolaylığına sahip web siteleri standardı, interneti daha yaşanılır bir hale getiriyor. Çünkü az veya çok, ama ilerleyen zamanlarda hayatımızın büyük bir kısmını olacak olan internet, bizim yalnızca sanal değil, aynı zamanda gerçek hayatımız. Google da varlığını sürdürdüğü sürece bu hayatın baş aktörlerinden biri olacak. Sunduğu standartlarla, siber uzayın bütün paydaşlarına fayda sağlayan bir boyuta ulaşmasını sağlayacak.

Ne Yapmalı? Nasıl Yapmalı?

Eğer WordPress tabanlı bir web sitesi kullanıyorsanız, esnek tasarıma sahip bir web sitesine geçiş yaparak, web sitenizi birkaç küçük adımla mobil dostu bir siteye dönüştürebilirsiniz. Ancak bütün içerik yönetim sistemleri bu kadar kolay bir şekilde uyumlu hale getirilemiyor. Daha çok sermaye ve zaman gerektiren işlemlerle web ve ara yüz tasarımlarını mobile uyumlu hale getirebilirsiniz.