Son yıllarda mobil cihaz kullanımının oldukça artması sonucunda işletmeler tarafından, hedef kitlelere ulaşmak için  ‘mobil uyumlu web sitesi mi, mobil uygulama mı?’ sorusu oldukça sık sorulmaya başlandı. Ancak bugün bile mobil uyumlu web sitesinin ve mobil uygulamanın birbirlerinden oldukça farklı özelliklerde olduğunu veya ne gibi farkları olduğunu bilmeyen fazla sayıda işletme mevcut. Bunun yanı sıra hangisini tercih edecekleri konusunda da kararsız kalan işletmelerin sayısı hiç de az değil.

İki hizmetinde oldukça farklı ve yararlı özellikler sunduklarını bildiğimiz bu durumda, bunları en iyi nasıl kullanabileceğinizi iki başlık altında değerlendirelim.

Aranmak, bulunmak ve kalıcı olmak için

Mobil uyumlu web siteleri, hedef kitlenizin bir ürün veya hizmet için arama motorlarını kullanarak sizi bulmasını sağlar. Bu sebeple arama motorlarının sonuçlarında bulunabilmek ve web sitenizin mobil cihazlardan kolayca görüntülenebilmesi için mobil uyumlu web sitesi büyük bir öneme sahip.

Öte yandan sitenize erişen bir müşteriniz, işi bittikten sonra siteyi kapatıp bir daha sizi hatırlamayabilir. Kısa, arama üzerinden hızlı erişim sağlaması açısından mobil uyumlu web sitesi önemli ancak sonrasında kullanıcının tekrar size ulaşabilmesi için ekstra bir fayda sağlamıyor. İşte bu noktada mobil uygulama giriyor devreye.

Hedef kitlenin mobil uygulamanızı indirmesini sağladıktan sonra size ulaşmak için tekrar bir arama yapmalarına gerek kalmaz. Uygulama üzerinden artık istedikleri her an size ulaşabilirler. Hatta gerektiği zaman kendinizi hatırlatmak için mobil uygulamanız üzerinden anlık bildirim bile gönderebilirsiniz.

Reklam ve tanıtım desteği için

Elbette bunun için her şeyden önce hedef kitleye mobil uygulamanızı duyurmanız gerekiyor. Bunu yapmak için de mobil uyumlu web siteniz size yardımcı olabilir.

Web sitenizde uygulamanızı tanıtmanız ve indirm

mobil uygulama mı yoksa mobil web site mi?

mobil uygulama mı yoksa mobil web site mi?

ek için uygulama mağazalarının bir bağlantısına yer vermeniz uygulamanın indirilmesine yardımcı olacaktır. İndirilme sayısını artırmak için hedef kitlesine özel bazı indirimler, avantajlar ve hediyeler sunmak oldukça işinize yarayabilir.