Şirketiniz ya da siz bir mobil uygulama oluşturmaya karar verdiniz. Evet, herşey harika bir mobil uygulama fikri ile başlar. Sonrasında ise projenizin başlangıcında bu 11 sorunun yanıtlarını verirseniz projeye iyi bir bakış açısı eklemiş olusunuz ve  mobil uygulamanızın başarı elde etme olasılığı artar.

mobil uygulama oluşturma

1- Mobil uygulamanızı birkaç cümle ile nasıl özetlersiniz?

Bu, uygulamanın “özünü” ne kadar iyi bildiğinizi görmek için sorulan bir sorudur. Uygulama fikri size ait olmayabilir fakat uygulamayı çok iyi anlamalısınız ve anlatabilmelisiniz. Uygulamanın ne yapması gerektiği, neye odaklandığı, nerede ve nasıl kullanılacağı vs. konularında açık, net ve kendinizden emin olmalısınız.

2- Hedef kullanıcılar kimler?

Uygulamanızın kullanıcılar için çözeceği sorun nedir? Bir mobil uygulama neden bu sorunu çözmenin en iyi yolu olur? Mobil duyarlı bir web sitesi, sorunu çözmek için daha iyi veya daha iyi bir yol olabilir mi? Hangi cihazlar veya platformlar en çok kullanılacak? Android ile iOS platformları arasında düşünülmesi gereken pek çok demografik farklılıklar var.

3- Piyasaya çıkış tarihi nedir?

Başka bir etkinlikle bağlantılı mı (büyük bir ürün lansmanı) yoksa sezonluk bir kampanyaya mı bağlı? AppStore sunumu, çok platformlu test, geliştirme ve yaratıcı fikirlerin bulunması aşamaları için yeterli zaman yönetimini önceden planlayın.

4- Mobil uygulama oluştururken ne gibi şeyler ters gidebilir ve bunlar için hazırlıklı mısınız?

Proje başlangıcında bir risk sicili oluşturmak ve bunu güncel tutmak için disiplinli davranmak önemlidir. Bu basit bir uygulama ürünü gibi görünüyor olsa bile iyi bir fikirdir. Olası her türlü ters gidebilecek durum için, bu krizleri yönetmekten sorumlu eylemler ve kişiler belirlediğinizden emin olun.

5- Bütçeniz ne olacak?

Mobil projeler için bütçeyi tahmin etmek gerçekten zordur. Bunu yapabilmek için işin kapsamını tanımlamak gerçekten önemlidir. Uygulamanın sadece fiziksel yapısı için değil, piyasadaki diğer uygulamaları, rakipleri ve temel işlevleri araştırmak için de bütçeniz var mı? Ayrıca, uygulama aktif olduğunda, devam edecek olan bütçenin ne olacağını hesaplamalısınız (Barındırma masrafları, uygulama kullanımı optimizasyonu, keşif optimizasyonu, marketing, vb.).

6- Bu uygulamaya ilişkin hedefleriniz nelerdir?
Mobil uygulama, işgücü verimliliğini artırmak için dahili bir uygulamadır mı? Yeni bir kullanıcı profiline ürünü veya hizmeti açmak için mi orada? Mevcut müşterilerden gelen satışları mı artıracak? Hepsi bir uygulama oluşturmak için iyi ve değerli nedenler. Bu sorunun cevabının, uygulamanızı nasıl oluşturacağınız, uygulamanın temel özellik ve işlevleri, çalıştırılacak platformlar vb. üzerinde büyük etkisi olacaktır.

7- Uygulamanız kiminle rekabet edecek?

Çalışacağınız alanda rakiplerin ayrıntılı bir değerlendirmesini yaptınız mı? Şu yanıt doğru ve gerçekçi değildir: “Bu alanda herhangi bir rakibimiz yok, bunu ilk biz yapıyoruz?” Genelde hep bu şekilde yanıtlanır ancak doğru değildir. Tam olarak aynı şeyi yapan bir rakip bulunmayabilir, ancak bu, insanların sahip oldukları sorunu çözmenin başka yolları olmadığı anlamına gelmez. “Peki, uygulamanızın gelecekteki kullanıcıları şu anda bu sorunlarını nasıl çözüyorlar?”

8- Mobil uygulamanızın hangi tasarım şartları / kısıtlamaları içinde çalışması gerekiyor?

Mobil uygulamanın ve ekran tasarımlarının uyumlu olması gereken kurumsal yönergeler var mı? Bu mobil bir formatta çalışır mı? Uygulama mağazasında nasıl görünebileceğine dair kısıtlamalar var mı? Bu, mağazada arama yapan birinin uygulamayı bulabilmesi aşamasına sınırlar koyar mı? Vs. vs. vs.

9- Uygulama ile ilgili temel varsayımlar nelerdir?

Tabletler ve cep telefonlarında çalışıyor mu? Bu yeniden boyutlandırılacak bir sürüme mi yoksa her ikisi için bir yapıya mı ihtiyacınız var? IOS8 ve sonraki sürümlerine, Android 5.0’e ne kadar uyumlu? Ya Android 4.0? Uygulamanın çevrimdışı çalışması gerekiyor mu? Giyilebilir eşyalarla bağlantı kurması gerekecek mi? Uygulama hangi dillerde oluşturulacak? “Hedef kullanıcılar kimler?” sorusuna verilen yanıtların burada etkisi olacak.

10- Nasıl bir altyapısı olacak?

Güvenlik protokolleri neler olacak? Upstream mikro hizmetlere ihtiyaç olacak mı? Uygulamanın yanında bir web sitesi (elbette mobil duyarlı) olacak mı? Uygulamanın entegre olması gereken diğer satıcı sunucular var mı (salesforce, SharePoint vb.). Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği nasıl yöneteceksiniz ve bu içeriğin beklenen yükleme / indirme şekli nedir?

11- Uygulamanın para kazanma stratejisi nedir?

Bir işin personel verimliliğini artırmak için şirket iç sorunlarını çözüyor bile olsa, yine de bir yatırım getirisi vardır. İşletme gelirini artıracak şekilde tasarlanıyorsa, bunu nasıl yapacak? Uygulama satın almalarıyla mı? Abonelik modeli ile mi? Ödeme sonrasında teslim edilen fiziksel veya sanal bir ürünü lojistik olarak izleme ihtiyacınız var mı? Uygulama aracılığıyla oluşan trafik vasıtası ile para kazanmak için reklamlar olacak mı?