Fransız araştırmacılar akıllı telefonlarımızın vazgeçilmezi olan mobil uygulamaların peşini bırakmadılar. İşte telefonunuza yüklediğiniz mobil uygulamalar neler yapıyorlar.

Mobil uygulamalardaki güvenlik açıklarına dikkat

Mobil uygulamalardaki güvenlik açıklarına dikkat

Fransa’da yapılan araştırmalara bakılırsa mobil uygulamalar oldukça sinsi çıktılar. Tereddüt bile etmeden akıllı telefonlara indirilen bu mobil uygulamalar birçok bilginizi ele geçirebiliyorlar. Mobil Android uygulamaları, akıllı telefon sahibinin kişisel bilgilerini tıpkı bir sinsi gibi ele geçirebiliyor. Araştırmacılar bir süre gönüllülerin akıllı telefonlarına birçok mobl uygulama indiriyor. Bu mobil uygulamalar mobil cihazdaki adres defteri, lokasyon, fotoğraflar, sms’ler ve daha birçok özel veri ve bilgilere ne kadar sürede ulaşılacağını kaydedecek biçimde tasarlanıyor. Araştırma üç ay sürüyor. Bu sürecin sonunda araştırma gönüllüleri, en masum mobil uygulamanın bile kişisel bilgileri ele geçirdiğini fark ediyorlar. Kullanıcı arkadaşına “çok acıktım” gibi bir mesaj attıktan kısa bir süre sonra telefonuna fast food reklamlarının geldiğini görüyor. Arkadaşınıza kısa mesajlar, dakikalar veya internet paketleri hakkında bir mesaj yolladığınızda ise yine kısa bir süre sonra operatörlerden kampanyalar ile ilgili mesajlar almaya başlıyorsunuz.

Bu uygulamalardan biri de Facebook

Neredeyse herkesin bir Facebook hesabı var. Günde milyonlarca kişinin giriş yaptığı Facebook atık hayatımızın bir vazgeçilmezi oldu. Az önce “sinsi” olarak tanımladığımız mobil uygulamalarda biri de Facebook. Araştırmalara bakılırsa Facebook uygulaması kullanıcısının konumunu her dakika başı kontrol ediyor. Başka bir mobil uygulama ise kullanıcının konumunu ayda 1 milyondan fazla kez kontrol ediyor. Tüm bunların hepsi siz fark etmeden ve sizden izin almadan yapılıyor. Bu tip tacizler sonucu akıllı telefonlarımıza gelen reklamlarla beraber bu mobil uygulamalar hem telefonun şarjını hem de internet kotasını tüketiyor.