Günümüze Google Play ve App Store gibi mobil uygulama mağazalarında yüzlerce mobil uygulama mevcut. Bir kısmı popüler bir kısmındansa kullanıcıların haberi bile yok. İşte böyle bir durumda siz bu mağazalara yeni bir mobil uygulama yüklemek istediğiniz zaman durup biraz düşünmelisiniz. Benim farkım ne? Kullanıcı benim geliştirdiğim mobil uygulamayı neden indirsin? Ve en önemlisi; benim mobil uygulama tasarımımım gerçekten iyi mi?

mobil uygulama tasarım yapma yöntemleri

mobil uygulama tasarım yapma yöntemleri

Bin bir emekle uğraşıp, geliştirip, yayınladığınız mobil uygulamanızın elbette indirilmesini, kullanıcı tarafından sevilmesini istersiniz. Bu konuda en büyük yardımcını iyi bir tasarım. Kullanışlı ve kolay bir ara yüz için ilk gereklerden biri sağlam bir tasarımdır. İşte size etkileyici mobil uygulama tasarımı oluşturmak için 3 özellik tanımı;

1-Sade ve şık görünüş

Bir mobil uygulama ne kadar sade, kolay anlaşılır, ve kafa karıştırmayan bir yapıdaysa o kadar çok kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Özellikle mobil uygulamalar profesyonel bir tarzda hazırlanmadığında, değişik ekran boyutlarında olan ve değişik çözünürlüğe sahip cihazlarda, orijinal halini kaybederek karışık bir şekil alıyor. Bu da kullanıcı üzerinde amatör ve kalitesiz bir uygulamaymış algısı yaratabiliyor.

2-Kullanıcı dostu ara yüz

Kullanıcı uygulamanızı ne kadar pratik olarak kullanabilirse mobil uygulamanızın etkisi de o derece artacaktır. Kolay algılanabilen bir yapı, küçük ekranlarda bile olsa rahatça tıklanabilen bağlantılar ve uygun bir navigasyon kullanıcı için büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu sayede de mobil uygulamanızdan rahat bir şekilde faydalanabilen kullanıcı için vazgeçilmezlerden biri olabilirsiniz.

3- Marka ile uyumlu yapı

Bir marka çizgisiyle, renkleriyle, sloganıyla, amblemiyle bir bütünmüşçesine algılanır. Bu açıdan ne kadar tutarlıysa müşteriler üzerinde de o kadar güçlü bir algı oluşturabilir. Bu sebeple markanızla uyumlu bir mobil uygulama geliştirmeniz oldukça büyük bir öneme sahip