mobil uygulama işletim sistemleri

mobil uygulama işletim sistemleri

Gelişen teknolojiyle küçüle küçüle cebimize kadar giren bu akıllı cihazlarda kullandığımız mobil uygulamalar nedir? Daha yakından bakalım..

  1. yüzyıl dünyasında herkesin kullandığı hatta artık bir ihtiyaç hali almış akıllı telefonlar, tablet bilgisayar gibi mobil cihazlarda çalışmak üzere üretilen ve tasarlanan yazılımlara mobil uygulama denmektedir. Bu mobil uygulamaları, kişi kullandığı cihazın mobil işletim sistemine göre değişik ortamlardan edinebilir.

Örnek verecek olursak; Apple markasının İOS işletim sistemi ile çalışan İphone, İpad gibi mobil cihazlara Apple App Store’dan, birçok farklı markanın kullandığı Android işletim sistemi ile çalışan cihazlara Google Play Store’dan mobil uygulama yükleyebilirsiniz. Ayrıca diğer mobil işletim sistemleriyle çalışan mobil cihazlar için de mobil uygulama yükleyebilmek için Windows Phone Store ve Blackberry App World gibi sanal mağazalar mevcut.

Mobil uygulamalar sağladıkları hizmetin kalitesine göre ve uygulama kullanıcısının isteğine göre ücretli ya da ücretsiz olarak sunulabilirler. Mobil uygulamaları ücretsiz edindiğiniz zaman, istediğiniz şekilde hiçbir ücrete tabi olmadan indirebilir ve yine istediğiniz şekilde mobil cihazınızdan kaldırabilirsiniz. Ücretli mobil uygulamalarda ise durum biraz farklı; ücretli uygulamayı sanal mağazadan kredi kartı kullanarak satın aldıktan sonra istediğiniz kadar kullanabilirsiniz ancak uygulamayı mobil cihazından sildikten sonra tekrar yüklemek için aynı ücreti tekrar ödemek zorundasınızdır. WhatsApp, Facebook Messenger, Fiber gibi internet üzerinden ücret ödemeden konuşma ve mesajlaşma imkanı sunan mobil uygulamalar yıllık, aylık vb. şekillerde dönemlik bir ücret talep edebilirler.

Sanal mağazalarda bulunan mobil uygulamalar, kullanıcının aradığını kolay bulabilmesi amacıyla uygulamaları kategoriler ayırmışlardır. Mobil uygulama kategorileri eğitim, eğlence, finans, fotoğraf ve video, gazete, haberler, hava durumu, kitaplar, müzikler, oyunlar, spor, tıp, yaşam tarzı, iş, çocuklar gibi birçok başlık sanal mağazalardaki mobil uygulama kategorilerine örnek olarak verilebilir. Bu tip kategorilerden istediğinize girerek bu başlık altından istediğiniz mobil uygulamayı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Hayatımızı kolaylaştıran, internet bağlantısı yardımıyla iletişim kurabilmemize imkan sağlayan, sosyal medya ağlarıyla 7/24 sosyal olabilmemizi sağlayan, günlük hayatta en büyük yardımcılarımızdan biri olan mobil uygulamalar, bilgisayar ile zenginleşen hayatımızı iyice küçülterek, mobil cihazlarla istediğimiz her zaman yanımızda taşımamıza olanak sağlıyor.

Son olarak; mobil cihaz alırken cihazınızda çalıştırabileceğiniz uygulama sayısını iyi araştırın, ne kadar mobil uygulama çalıştırıyorsa mobil cihazının sizin o kadar işinize yarayacaktır.

İşletmeniz için bir mobil uygulama geliştirmek istiyorsunuz, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ayrıca hiç teknik deneyiminiz de yok. Endişelenmeyin, bu durumda, sizin için buradayız. Tıklayın, bize uygulama fikrinizi yazın, tüm platformlara uyumlu mobil uygulamanızı birlikte yapalım.