Uygulama mağazası yorumları, mobil uygulamanız için çok önemlidir. Uygulama yorumlarının-değerlendirmelerinin analizini iyi yaparsanız uygulamanızın performansını yükseltebilir, başarısını katlayabilirsiniz. Büyük ölçekli kurulumlarda, inceleme analizi çok zaman alabilir ve elle yapmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden Appbot, SensorTower veya LaunchKit İnceleme Monitörü gibi değerlendirme analizi araçlarını kullanmayı düşünebilirsiniz.

Manuel Bir Sistematik İnceleme Analizi İşlemi Aşağıdakileri İçermelidir:

  • Değerlendirmeleri Okuma ve Listeleme
  • Onları çeşitli temalara – anahtar kelimelere  (bugs, şikayetler, uygulama özellik önerileri vb.) göre organize etme
  • Benzer geri bildirimlerin oluşma sıklığının detaylandırılması. Ve aynı şeyin rakiplerinizin uygulamalarının incelemeleri için ne sıklıkta olduğunun incelenmesi

mobil uygulama yorumlarinin analizi

Kullanıcılarınız için Gizlilik Hala Önemli

Uygulama içinde çok fazla izin istemekle ilgili şikayet, olumsuz değerlendirmeler içinde 1. sırada.
Sadece 2014’de Facebook’un Messenger fiyaskosuna bakın. Facebook, resmi uygulamasındaki mesaj gönderme seçeneğini kaldırdı ve milyonlarca kişi Messenger uygulamasını indirmek zorunda kaldı.
Kısa bir süre içinde bir çok (zorla) indirme görüldü ama neredeyse aynı sayıda da 1 yıldızlık inceleme aldı.

Sürekli Versiyon Güncellemek O Kadar İyi Bir Şey Değil 

Kullanıcılar, uygulamalarına anında erişememekten hoşlanmazlar. Ayrıca, mobil veri planlarının ve değerli pil yüzdelerinin uygulama güncellemelerine harcandığını görmekten rahatsız olurlar. Çok fazla güncelleme isteği gönderdiğinizde, uygulamanız kararsız görünür ve bu nedenle güvenilmez bulunur.

Uygulama Çöküşleri

Google’a göre, olumsuz değerlendirmeleriniz varsa, bu değerlendirmelerin % 50’sinde hatalar (bugs) ve diğer uygulama stabilite sorunlarını ele almanız gerekmektedir.
Ayrıca, farkında olmadığınız bir teknik sorun olup olmadığını anlamak için uygulamanızın incelemelerini analiz edebilirsiniz. Örneğin, uygulama hep aynı sayfada veya belirli kategoride çökmeye devam ettiğine dair tekrarlayan bir şikayet görüyorsanız; Harika! Bu daha fazla geribildirim demektir.

SDK’nızı (Software Development Kit ) Gözden Geçirin

Bazen uygulamanıza entegre ettiğiniz SDK’lar aşırı izin isteyebilir, çok fazla pil tüketebilir veya uygulamanızın çökmesine neden olabilirler.
Gerçek Zamanlı Monitörünüzü ve Kontrol Platformunuzu kullanarak SDK’larınızı gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve sorunlu bulduğunuz SDK’ları devre dışı bırakabilirsiniz. Elbette kullanıcılarınızı rahatsız etmeden ve sürüm güncellemeleri göndermeden.

Pozitif Yorumlar

İyi yapılmış bir işin övgülerini almak her zaman güzedir. Buna ek olarak, bazı değerlendirmeler, uygulamayı daha iyi hale getirmek ve daha hoş özellikler eklemek adına yapıcı eleştiri olarak kullanılabilir.

Uygulamanız Sınavı Geçti mi?

İncelemeler bölümü, kullanıcılarınızın kendilerini en iyi ifade edebildikleri yerdir. Rakamlar, kullanıcıların hayal kırıklığına uğradıkları veya kötü bir deneyim yaşadıklarında bunu yapma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir, bu nedenle incelemeleri okumalısınız. İncelemeler, gelecekteki kullanıcıların uygulamanızı indirip indirmeyeceğine karar vermelerine yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

Uygulama incelemelerinin analizini önemsememek; parti veren ama misafirlerinin iyi vakit geçirip geçirmediğini öğrenmekten hoşlanmayan bir ev sahibi gibidir. Kullanıcılarınızın uygulamanızı kullanırken eğlenmesini sağlayabilirseniz, bunu başkalarına da anlatacaklardır.