Akıllı telefon teknolojisinin gelişmesiyle birlikte maliyetleri düştü. Giderek artan kullanıcı kitlesi beraberinde kulanım kolaylık sağlayan ve birçok işi kısa yoldan halleden uygulamalar geliştirilmeye başladı. Kullanıcı tarafında büyük kolaylık sağlaması nedeniyle şirketler kendi hizmetlerini mobil uygulamalar üzerinden kolayca sunmaya başladı. Uygulama geliştirme tarafında ise yazılımcılara kolaylık sağlayan kütüphane geliştirilerek hızlı sonuçlar alınabilir hale geldi.

Mobil Uygulama Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Genellikle Mobil ekranlarının ebatları değiştiği için parmakla dokunulduğunda kolayca kullanılabilmelidir. Özellikle yazım sürelerini kısaltacak ve istediği işleme en kısa sürede ulaşacak şekilde olması gerekir. Renk ve logoların doğru yerlerde kullanılması da önemlidir.

Tasarım aşamasından sonra asıl kısım olan yazılımdır. Çünkü bütün fonksiyonlar bu aşamada gerçekleştirilecektir. Her tıklanan butonun altında yapılacak işlemlerin cihazı yormadan hızlı çalışması gerekir. Bunu yapabilmek için algoritma yapası iyi olmalıdır. Eğer internet tabanlı bir uygulama geliştirilecekse yine farklı kısıtlamalar gelecektir. Özellikle yaygınlaşan html5 mobil uygulama geliştirme için önemli noktalardan birisi olmuştur.

mobil uygulama gelistirme

Mobil Uygulamanın Kullanıcıya Sunumu

Yazılım ve tasarım aşamalarının her birinin doğru işlediğini tespit etmek için oldukça fazla test edilmesi gerekir. Burada dikkat edilecek konular ise doğru çalışması ikinci aşamada ise işlem süresidir. Yazılım aşamasında görülmeyen bug burada açık şekilde çıkabilir. Proje yöntemine bağlı olarak bu aşama geliştirme sürecinin her yerinde kullanılabilir.

Özellikle parçaların birleştirilip kullanıcıya çıkmadan önce yapılacak son değerlendirmeler değerlidir. Hatta küçük bir kullanıcı kitlesine demo olarak gönderilip çıkabilecek hataların değerlendirilmesi yapılabilir. Bu açıdan test aşaması uygulama için çok önemlidir. Çünkü kullanıcın yaşayacağı en ufak bir hatanın bile müşteri ve itibar kaybına neden olabilmektedir. Son aşama ise uygulamanın kullanıcıya sunulmasıdır. Daha sonrasında kullanıcıdan gelen geri dönüşlerle bir sonraki sürüm için geliştirmeler yapılmaya devam eder.

Dünya çapında mobil uygulama geliştirme firmaları giderek artmaya devam etmektedir. Alışveriş, bankacılık ve kargo gibi sektörlerde önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Güvenlik ve kullanım kolaylığı açısından hizmet sunan firmalara büyük beğeniler kazandırmaktadır.

İşletmeniz için bir mobil uygulama geliştirmek istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ayrıca hiç teknik deneyiminiz de yok. Endişelenmeyin, bu durumda, sizin için buradayız. Tıklayın, bize uygulama fikrinizi yazın, tüm platformlara uyumlu mobil uygulamanızı birlikte yapalım.