Google arama sonuçlarında yaptığı mobil odaklı dönüşümlere bir yenisini ekleyerek, mobil arama sonuçlarında artık İOS mobil uygulamalarının da içeriklerinin görüleceğini duyurdu.

iphone mobil uygulama

iphone mobil uygulama

Google, arama sonuçlarında mobil odaklı dönüşümü bir süre önce başlatmıştır. Bu süreçte yeni bir adım daha attı. Google, bu yeniliği resmi blogunda duyurdu. Bu yenilikle İOS işletim sistemine sahip cihaz kullanıcıları da arama sonuçlarında İOS mobil uygulamalarının içeriklerini görmeye başlayacak. Kısaca şöyle ki; iPad veya iPhone kullanıcıları, Google Chrome web tarayıcısında bir Google araması yaparlarsa, sonuçlar İOS uygulama içeriklerini de gösterecek.

Uzun süredir bir app indexing kullanarak Android sonuçlarını gösteren Google, bu app indexing’in bir versiyonunu İOS’a getirmişti. Bunun ardından kısa bir süre sonra bu özelliği mobil arama sonuçlarına uygulayan Google, İOS işletim sistemine sahip cihazlardan da eylem odaklı, anlık arama yapma imkanı sunuyor.

Örnek vermek gerekirse; Google’da restoran değil de, şık bir restoranda rezervasyon yaptırmak istediğinizi belirtiyorsunuz ve Google size OpenTable benzeri bir restoran rezervasyon uygulamasının içeriğini gösteriyor.

Google’ın bu yeni adımında anlıyoruz ki, Apple’la arasında soğuk rüzgarlar yavaş yavaş ısınmaya başlamış. Çünkü bildiğiniz üzere Google ürünlerinde İOS’u pek fazla düşünmez, İOS da mobil cihazlarında Google ürünlerinin uygulamalarını pek kolay kullandırmazdı kullanıcısına. Bu adım sonrasında Apple geliştiricilerinden Google İOS uygulamalarının ara yüzlerinde ve tasarımlarında gelişme görmeyi bekliyoruz.

Google’ın ayrıca Android kullanıcıları için de hazırladığını yeni bir gelişme var. Mobil arama sonuçlarında kullanıcıların içerikteki uygulamayı mobil cihazına indirebilmesi için bir “install” butonu gösterileceği, yeni verilen bilgiler arasında.