iOS 9’un küçük harfli klavyesini sevmediyseniz, eski haline döndürmek oldukça kolay;

iOS 9’un küçük harflerden oluşan yeni ekran klavyesi aslında iyi bir yenilik. Fakat eski büyük harflere alışkın olanlar  için yeni klavye oldukça sinir bozucu da olabiliyor. Fakat üzülmeyin; onu kolayca eski haline getirebilirsiniz.

 

Android, küçük ve büyük harf ayrımını uzun zamandır klavyesinin üzerindeki harflerle gösteriyordu. Yani küçük harfle yazarken klavyedeki tuşlarda küçük harfler, büyük harfle yazarken büyük harfler görünüyordu. iOS ise kısa bir süre önce yayınlanan yeni sürümüne kadar bütün harfleri büyük göstermekteydi.

ios 9 klavye nasıl eski haline getiririm

ios 9 klavye nasıl eski haline getiririm

Büyük – küçük harf ayrımını tuşlarda görselleştirmek, kafa karışıklığını engellemenin en iyi yollarından biri olabilir. Fakat iOS 9’un küçük harflerini sevmediyseniz, bu durumu eski haline getirmek için şunları yapmanız eski hale dönmek için yeterli olacaktır: 

– Ayarlar > Genel > Erişebilirlik’e girin

– Klavyeye dokunun, sonra “Tuşları Küçük Harf Göster” seçeneğini kapatın.

Bu işlemi yaptıktan sonra, artık klavyeyi her açtığınızda istediğiniz gibi büyük harfleri göreceksiniz.

Bunu isteyenler için anlatıyoruz ancak klavyeyi kaç kişinin değiştirmek isteyeceği muamma. Çünkü Apple kullanıcıları, Apple’ın o kullanıcıyı yormayan, kullanıcı dostu ara yüzünü seviyor ve bu sebeple iOS kullanıyor. Bu tip değişikler yapmayı genelde Android kullanıcıları seviyor ve bu sebeple Android işletim sistemli mobil cihazlar kullanıyorlar. Dediğimiz gibi, ne kadar kişinin klavyede bu değişikliğe gideceğini zaman gösterecek.