Yalnızca fotoğrafınızı kırparak, kare biçiminde yükleyeme yapmanıza izin veren Instagram’a artık istediğini gibi fotoğraf yükleyebileceksiniz.

Mobil fotoğrafçılığa eğlenceli bir boyut getiren Instagram’ın kullanıcıyı bir anlamda kısıtlayan, fazlasıyla kuralı var. Ancak bu katı kurallardan bir tanesi, kaldırıldı. Instagram’a sadece kare fotoğraflar yüklemek zorunda değilsiniz.

instagramda resim yüklemek artık daha kolay

instagramda resim yüklemek artık daha kolay

Instagram uygulaması, artık çektiğiniz fotoğrafları orijinal oranlarına göre yüklemenize izin veriyor. Yapılan bu değişiklik ile beraber uygulamaya dikey ve yatay fotoğraflar yüklemek mümkün bir hale geldi. Kare fotoğraflar, Polaroid filmlere bağlılığı temsil ediyordu ancak tabi ki yaşadığımız bu dönemde daha çok saçma bir kısıtlama halini almıştı.

Instagram bugüne kadar yüklenen fotoğrafları kare şeklinde gösterdiğinden, uygulamaya yatay bir fotoğraf yüklerken onu kırpmanızı istiyordu. Bu yeni güncellemeyle beraber geniş bir panoramayı ya da boydan çektiğiniz uzun bir fotoğrafı orijinal haliyle paylaşmanız artık mümkün. Kısıtlamanın kaldırılması ile beraber, Instagram’ın aynı zamanda daha güçlü bir reklam platformu hali alacağı da düşünülüyor.

Instagram’ın bu yeniliği elbette birçok kullanıcıyı fazlasıyla memnun etti. Ancak bu konuyla ilgili başka bir husus var, o da şudur ki, Instagram’a fotoğrafınızı kırpmadan yüklemenizi sağlayan onlarca uygulama vardı. Bu yenilikle beraber demek oluyor ki bu tip uygulamalar artık tarihe karışacak.