Qualcomm Quick Charge Uygulaması

Akıllı telefonların şarj problemleri, artık günümüzün en büyük sorunlarının başında geliyor. Harici bataryalar, adım başı şarj sokaklarda şarj merkezleri, yanımızda şarj aletleri taşımak… Her geçen gün mobil geliştiricilerden bu konuda yeni adımlar geliyor. Bir yeni teknoloji haberi de Qualcomm’dan geldi.

Mobil cihazlar için sunduğu işlemci seçenekleriyle teknoloji liderleri arasına giren Qualcomm aynı zamanda hızlı şarj gibi mobile ek teknolojiler de geliştiriyor. Kısa bir süre önce Quick Charge’ı kullanıcılara sunduktan sonra Quick Charge 2.0 güncellemesini de sunan şirket bu sayede akıllı telefonların daha kısa bir zamanda şarj olmasını sağlamıştı.

Bilindiği üzere normalde USB ile gelen 5V adaptör üzerinden 500 mA, 1A veya 2A ile şarj edilen cihazlara 10W üstü güç verilmemesi tavsiye ediliyor. Hızlı şarj için cihaz ve adaptör uygun olduğunda kademeli şekilde 9V, 12V gibi daha üst voltajlara çıkarak güç akışını arttırıyor ve bu süreyi azaltıyor.

Yeni ilan edilen Quick Charge 3.0’ın sunduğu fark; voltaj geçişlerinin kademeli olarak değil tamamen serbest olması yani şarj süresinin her anında hassas bir şekilde en uygun voltaja geçilebiliyor olması. Qualcomm’ın açıklamasına göre bu olaya destek veren Snapdragon 820 gibi kontrolcülere sahip cihazlar yalnızca 35 dakikada yüzde 80 oranında şarj olabiliyor. Bu tip cihazlar 2016 yılının başından itibaren satışta olacak.