Hepimiz hedef belirlemenin önemini biliyoruz. Sorumlu olmamızı ve o şekilde kalmamızı sağlıyor, neyi gerçekten istediğimizi görmemize ve bizi isteklerimize doğru yönlendirmeye yardımcı oluyor. Bu; ister yeni projeye başlamak ister evde daha fazla zaman geçirmek, yeni bir ürün başlatmak veya kilo vermek olsun. Çoğumuz sadece hedeflerimizi belirleriz ancak tarihler koymaz ve hedeflerimize ulaşma yolundaki ilerlememizi izlemeyiz. Hedeflerimizi dijital yaşamımıza entegre etmek, yani onları devamlı kullandığımız tablet, telefon, saat, vb. mobil uygulamalara geçirmek, hedeflerimizi akılda tutmaya ve hedeflerimizle ilgili motive olarak kalmaya yardımcı olan bir yoldur.

Bu yolda da hedeflerinizi tutturmanızı sağlayacak mobil uygulamalar ya da başka bir deyişle verimlilik uygulamaları kullanmamız gerekir. Bu uğurda yardımcı olabilecek kişisel gelişim mobil uygulamaları kategorisindeki hedef odaklı mobil uygulamaları derledik. İşte bu konuda oldukça işinize yarayacak ve kesinlikle verimliliğinizi artıracak mobil uygulamalar:

GoalsOnTrack

goalsontrack mobil uygulama

Kişisel gelişim ilkelerindeki en iyi uygulamalara dayanarak, bu hedef belirleme ve kişisel verimlilik uygulaması, hedef belirleme süreci boyunca size yol gösterecektir: hedefinizi, amacınızı, başlangıç ve bitiş tarihlerini kaydedebilir, bir eylem planı oluşturabilir ve ilerleme kaydedebilirsiniz. GoalsOnTrack‘in hedef şablonlarından birini kullanarak kendi eylem planınızı özelleştirin, ardından tamamlanan görevlerin yanına bir onay işareti koyarak ilerlemeyi izleyin. Bu uygulama ayrıca ilerlemenizi kaydetmenizi sağlayan yerleşik bir hedef günlüğü ve başarılarınızın görsel bir rehberini sağlayan alışkanlık izleyicisine sahiptir.

LifeTick

lifetick mobil uygulaması

Bu hedef izleme uygulaması, temel değerlerinizi oluşturarak başlar ve daha sonra, GoalsOnTrack’e benzer şekilde belirli, ölçülebilir, atanabilir, gerçekçi, zamana dayalı hedef belirleme yöntemini izlemenizi ve kendinize ait görevler veya adımlar oluşturmanızı ister. GoalsOnTrack’ten farklı olarak LifeTick, başkalarını (aile, arkadaş, vs.) ilerlemenizi görmeye davet edebilmenize imkan tanır. Kişisel çevreniz gelişiminizi izleyebilir ve yol boyunca motive olmanız için yorumlar ekleyebilir. Ayrıca, iş dünyası için de bir LifeTick mevcut. Böylece takım hedeflerini belirleyebilir, görevler atayabilir ve takımdaki her bir kişinin ilerlemesini izleyebilirsiniz.

Habit List

habit-list-mobil uygulama

Bu uygulama, “çizgiler” yoluyla hedeflerinizi izlemenize yardımcı olur. Belirli günlerde veya aralıklarla (haftada iki kez bir blog yazısı yazmak veya her salı ve perşembe günü spor salonuna gitmek gibi) yapılması gereken işler ya da alışkanlıklar için esnek zaman çizelgeleri oluşturabilirsiniz. Ve daha da iyisi Habit List, size bunları takip etmeniz için hatırlatıcılar yollar.

 

 

 

Irunurun

irunurun mobil uygulama

Bu performans ve hesaplanabilirlik uygulaması, eylemlerin hedeflerden daha yüksek sesle konuştuklarını ileri sürüyor. Takip etmek istediğiniz işlemi veya alışkanlığı girerek başlıyorsunuz. Ardından, bir eyleme 1’den 100’ye kadar bir puan değeri atayın. Haftanın başındaki puanınız sıfırdan başlayacak ve siz eylemleri tamamladıkça artacaktır. Her gün belirlenen saatte girilen her hareketi tamamlarsanız, yüksek puan kazanırsınız. Bu uygulama aynı zamanda deneyiminizi başkalarıyla paylaşmanıza da olanak tanır. Arkadaşlarınızı, ailenizi veya meslektaşlarınızı herhangi bir harekete davet edin ve ilerlemenizi teşvik edebilecekleri bir hesap verebilirlik ekibi kurun.

 

 

Lift

lift-mobil uygulamasi

Bu uygulama, başkalarına hesap verildiğinde amaçlara çok daha kolay ulaşılabileceği önermesiyle başlar. Lift, kalabalık kaynaklı cesaretlendirmeyi kullanarak hedeflerinizi seçmenizi ve daha sonra, ihtiyaç duyduğunuz koçluk türünü seçmenizi sağlar: tavsiye, motivasyon ve / veya Lift topluluğundan yardım isteme. Bir antrenör kiralayabilir, diğer kullanıcılardan destek alabilir ve görevleri yerine getirmek için hatırlatıcılar kurabilirsiniz.

 

StickK

stickk-mobil uygulama

Vizyon panoları ve pasta grafikler sizi motive etmek için yeterli değilse belki de StickK yaklaşımına ihtiyacınız vardır. Yale Üniversitesi ekonomistleri tarafından geliştirilen bu uygulamada, amacınıza ulaşamamanız durumunda kaybedeceğiniz gerçek paranız olacak. Bir taahhüt sözleşmesi sizi bir hedefe daha çok bağlar. Hedefinizi ve elde etmek istediğiniz zaman dilimini ayarlayın, daha sonra, hedefinize ulaşmakta başarısız olmanız durumunda, hattınıza ne kadar para koymak istediğinizi ve o paranın nereye gitmesini istediğinizi belirtin. Sonra ilerlemenizi izlemek için bir hakem tayin edin. Bu kişi ilerlemenizi izlemek için uygulamaya giriş yapan bağımsız bir üçüncü taraf gibi davranır (ayrıca bir hakem olmadan tek başınıza da geçebilirsiniz).