Koronavirüs pandemisinde virüse yakalanmamak için en çok dikkat edilmesi ve alınması gereken tedbirlerin başında sosyal mesafe geliyor. Google da bunu düşünerek sosyal mesafenin doğru bir şekilde ayarlanabilmesi adına arttırılmış gerçeklikle oluşturulmuş Sodar isimli yeni bir araç yayınladı. Bu uygulamadan tüm Android cihazlar yararlanabiliyor ve uygulama Chrome üzerinden kullanılabiliyor.

Google’ın sosyal mesafe için yayınlamış olduğu Sodar isimli bu araç, sosyal mesafe olarak belirlenen 2 metreyi dairesel bir çizgi içine alarak gösteriyor. Bu 2 metrelik dairesel çizginin içindeki noktalarda sosyal mesafe alanı gösteriliyor.

Sodar Nasıl Kullanılır?

Sodar şuanda Android cihazlar için geçerli. Kullanmak isteyenlerin Chrome üzerinden Sodar’ın internet sitesine giderek, sitede yer alan QR kodunu telefonlarından okutmaları gerekiyor. QR kodu okuttuktan sonra uygulama için izin vermeniz gerekiyor. İznin verilmesinden sonra açılacak olan kamera arayüzünde Sodar, telefonunuzun ekranı aracılığıyla sosyal mesafeyi gösteriyor olacak.Sosyal mesafe aracının kullanılabilmesi için Android cihazınızda Chrome’un v79 ya da daha üst bir sürümünün yüklü olması gerekiyor.

Sodar isimli bu uygulama, bazı zamanlar 2 metrelik sosyal mesafeyi kusursuz olarak göstermese de sosyal mesafe kuralını ihlal edecek kadar büyük bir fark oluşturmuyor.

Google’ın sosyal mesafe aracı olan Sodar’a ulaşmak için buraya tıklayınız.