1. Haritada istediğiniz yeri seçin

Çoğunlukla haritalarda gezerek bir yer bulmak istediğimizde ya yakınındaki bir yere geçer, ya da arama kısmına o yerin adını yazarız. Fakat Google Maps’te bir konumu kaydetmek ya da oraya gitmek için, o yerin teknik olarak Google Maps’te bulunmasına gerek yok. Haritada istenilen bir yere basılı tutarak, o noktaya bir iğne düşürebilir ve o konumu ileriki bir zamanda kullanmak için kaydedebilirsiniz.

En iyi şekilde google maps kullanımı 5 ipucu

En iyi şekilde google maps kullanımı 5 ipucu

2. Konumları kaydedip daha sonra kolayca ulaşın

Yukarıda bahsettiğimiz işlemi yaptıktan sonra, o iğnelenen konumu tekrar hatırlamak için kaydetmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için de iğneyi haritaya koyduktan sonra alt tarafta karşınıza çıkan adrese tıklayıp açılan menüden tam konumu yıldız işareti ile kaydedebiliyorsunuz. Daha sonra hem mobil uygulamada hem de internet ara yüzündeki Google Maps’te Yerlerim menüsünden kaydettiğiniz konuma ulaşabilirsiniz. Ayrıca arama yaptığınızda kaydedilen yerler de direkt olarak karşınıza çıkacaktır.

Pusula kullanın

Herkes, kendi haritasını değişik şekillerde kullanır. Bazıları her zaman Kuzey’e bakmak isterken, bazıları da gittikleri yöne bakmak ister. Google Maps’in sağduyusu sayesinde bu iki mod arasında sağ alttaki pusulaya basıp geçiş yapabiliyoruz. Akıllı telefonunuz bastığınız zaman ne tarafa baktığını anlamayabilir fakat kısa süre içinde ne tarafa baktığınızı çözecektir. Gittiği yönü görmek isteyenler için de pusula kullanmak, zaman kazanma açısında önemli bir özelliktir.

Sesli komutlar kullanın

Google Maps’in yeni çıkan sürümlerinde, arama çubuğunun yanında küçük bir mikrofon işareti bulunuyor. Bu işareti kullanarak Google’ın başarılı dikte özelliğiyle gitmek istediğiniz yeri kolayca Google Maps’e anlatabiliyorsunuz. Ayrıca bu mikrofona İngilizce komutlar vererek de bazı işlerinizi yaptırmanız mümkün. Türkiye’de var olmasa da sonraki dönüş, trafik bilgisi, alternatif tarifler ve varış süresi gibi bilgiler, sesli şekilde Maps’e sorularak cevap alınabiliyor.

5. Offline kullanmak için harita kaydedin

Hareket ettirdikçe harita verisi indiren Google Maps, ayrıca nereye bakacağınızı bildiğiniz zamanlarda kullanıcıya temel offline harita özellikleri sunuyor. İstediğiniz bir bölgeyi offline kullanmak amacıyla kaydetmek için, aradığınız yerin isminin bulunduğu çubuğa tıklayın ve ardından üç nokta simgesine basarak offline haritayı kaydet butonuna basın. Daha sonra haritaya yönlendirileceksiniz ve kaydetmek istediğiniz yeri yaklaştırıp seçmeniz istenecek. Fazla büyük olmadığı takdirde ekranda görünen her şey kaydedilecektir. Daha sonra haritaya isim verebilirsiniz ve 30 gün sonra silmek üzere haritanız kaydedebilirsiniz.