Google kullanıcılarının gittikleri mekan çekecekleri yemek vb. fotoğraflarını Haritalar uygulaması üzerinde paylaşacakları bir sistem üzerine çalışıyor

google haritalar üzerinden resim paylaşma uygulaması

google haritalar üzerinden resim paylaşma uygulaması

Google geçtiğimiz Şubat ayında kullanıcılara sunduğu Tablescape mobil uygulaması ile Google+ kullanıcılarının gittikleri eğlence mekanı, restoran, cafe ve barlarda çektirdikleri fotoğrafları uygulama üstünden paylaşmalarını sağlıyordu. Tablescape’in ömrü pek uzun olamadı, sadece birkaç ay  sürdü ama bu Google’ı hedeflerinden ayırmaya yetmedi. Şirket, Google Haritalar üzerinde geliştirmiş olduğu yeni bir özellikle kullanıcıların bulundukları mekanda çektiği yemek ve içecek fotoğraflarını paylaşabilmelerinin yeniden önünü açıyor.

Foodographs”, yani kısa anlatmak gerekirse; kullanıcıların gittikleri mekanda sipariş verdikleri yemeklerin veya içeceklerin fotoğrafını çekerek, deneyimlerini birinci elden diğer uygulama kullanıcılarıyla paylaşmaları, fazlasıyla yaygın ve popüler bir online alışkanlık. Böylece öteki potansiyel müşteriler mekanın gösterdiği performans ve hizmet hakkında önceden bilgi sahibi olabiliyor. Google bu popüler alanda kendi veritabanına ve bilgi havuzuna sahip olmak için uzun bir süredir çalışma yapıyordu.

Google Haritalar’a eklenmiş olan bu özellik henüz oldukça yeni ve az bir kullanıcı kitlesini kapsıyor. Şu an için Google Haritalar’da fotoğraf paylaşmak isteyen kullanıcıların en az üçyıldıza sahip olmaları ve toplamda 50den fazla yorum yazmış olmaları gerekiyor. Bundan sonra çektikleri fotoğrafları Google Haritalar üzerinden anca paylaşabiliyorlar. Kullanıcılar bir mekanda fotoğraf çektikten sonra Google Haritalar kullanıcılarına bu fotoğrafı servis üzerinden paylaşmak isteyip istemediklerine soran bir bildirim yolluyor. Henüz test aşamasında olan servis, gelecek aylarda daha geniş kitlelere sunulma amacı taşıyor.