Google Android tabanlı olarak üretilen örnek projeleri yayınlama amacıyla Android Experiments sayfasını açtı

Google, yeni üreticilere ilham olması için Android tabanlı örnek projeleri yayınlamak için Android Experiments isminde yeni bir web sitesi yayınladı. Şirketin Android geliştirici yapısında önceki gün duyurduğu sayfada, mobil kamera uygulamalarından tutun giyilebilir mobil cihazlar için işletim sistemi Android Wear uygulamalarına ve dahası donanımdan OPenGL demolarına kadar birçok değişik proje mevcut. Android’in potansiyelini en iyi ve doğru şekilde ortaya çıkarması düşünülen örnek projelerin tamamı açık kaynak kodlu olarak sunuldu.

Android Experiments Projeleri

Android Experiments Projeleri

Önceki gün açılan Android Experiments sayfasında ilk basamak olarak yaklaşık olarak 20 tane proje bulunuyor ve bunların tümü Android SDK ve NDK’sı, Android Wear, the IOIO board, Cinder, Processing, OpenFrameworks ve Unity gibi birçok farklı platformdan yararlanılarak geliştirilmiş.

Her proje hakkında, bulunduğu sayfada yapımıyla ilgili ayrıntılı bilgi bulunuyor, projeler göründüğü mobil cihazın kullanımıyla ilgili de fikir edinmemizi sağlıyor. Google’ın daha önceleri Chrome Experiments ile yaptığını Android Experiments ile tekrar yapmak istediğini söylemek mümkün. Chrome Experiments’te şu anda binden fazla uygulamayı görebiliyoruz.

Android Experiments tüm mobil uygulama geliştiricilerine açık durumda, yani isteyen her geliştirici projesin burada üretip, geliştirip, sunabiliyor. Yeni mobil uygulama geliştiricilerin teşvik edeceğini düşündüğümü projenin gerçekten hedeflediği amaçlara ulaşıp ulaşamayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz ancak her şeye rağmen Google bu tip teşviklerle mobil dünyasındaki yerini günden güne sağlamlaştırıyor, bunu da görebiliyoruz.