Fiziksel ve Dijital Uygum

Fiziksel ve Dijital Uygum

Dijital gelişmeler, gerçek yaşamdaki işlerin yavaş yavaş dijital ortama geçmesiyle başladı. Günümüzde ise bu değişimin tam tersi de geçerli. Sanal dünya, fiziksel dünyaya taşınıyor.

“Fiziksel” ve “Dijital” dünya iç içe girdikçe yeni bir deneyim yaratıyor, bu kavrama “Fijital” deniyor.

Basılmış dergilerde akıllı telefonlar ile tanık olduğumuz sanal gerçeklik sunan uygulamaları, üç boyutlu tasarımların üç boyutlu yazıcılar ile elle tutulur şekillere girmesi, ulaşımı sağlayacak otomobilleri uygulamalar ile çağırmak artık günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Deneyimler arttıkça firmalara için bu yenidünyada, yeni fırsatlar oluşuyor. Peki firmaların bu rekabette “Fijital” yarışta öne geçmelerini sağlayacak 5 önemli kural nedir?

  1. Müşteri Deneyimi

Müşteri deneyimleriyle bağlantı kurun ve bu bağlantıyı pekiştirin. Fijital ürünler sadece mevcut ürünleri farklılaştırmakla kalmıyor, ayrıca yeni iş kolları ve gelirde yaratıyor.

  1. Fiziksel+Dijital Strateji Harmanı

Stratejilerinizi fiziksel-dijital bir uyum etrafında inşa edin. Bu rekabette avantajınız olacaktır. Fijital gelişimin henüz başında olduğumuzu düşünürsek rakiplerinizle arayı kolayca açabilirsiniz.

  1. Birbirini Tamamlayan Uzman Ekip

Fijital uyumu elde etmenin ilk adımı birbirini tamamlayan uzmanların oluşturduğu bir ekiptir.bundan sonra bu yaklaşımı kurumunuzun bir kültürü haline getirebilirsiniz.

  1. İnovatif Organizasyon Yapısı

Organizasyon ayrımını sadece bir ara adım olarak düşünün ve unutmayın, başarılı inovatörler çoğunlukla dijital gelişimlerini temel faaliyette ayırarak işe başlarlar.

  1. Fijital Uzmanı Bir Yönetim Ekibi

CEO’yu dahi kapsayan, fijital konusunda uzman olan bir yönetim ekibi kurun kendinize. Dijital teknolojilerin temel faaliyetlere hakim olması isteniyorsa; yönetim kadrosunun bunun neden önemli olduğunu ve firma faaliyetlerinin nasıl dijitalleşebileceğini iyi bir şekilde anlaması gerekli.