Facebook, sanal gerçeklik deneyimini mobil dünyaya getiriyor. WSJ’nin şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberine bakılırsa, Facebook bunu 360 derece videoları destekleyen farklı bir uygulamayla yapmaya hazırlanıyor. Yeni uygulama, kullanıcıların 360 derece videoların açısını akıllı telefonlarını hareket ettirerek değiştirmesine imkan sağlayacak.

Sanal gerçeklik, Facebook Mart 2014’te Oculus VR’ı satın aldıktan sonra artan bir ilgi görüyor. Samsung‘dan Sony‘ye birçok farklı üretici ve çok sayıda girişim sanal gerçeklik alanı üzerinde çalışmaya devam ediyor. Son kullanıcı için ilk sanal gerçeklik başlığını 2016 yılında piyasaya sunacağını açıklayan Oculus’un, Rift beraber endüstride daha büyük bir hareketlilik yaratacağı düşünülüyor.

OculusVR

Facebook’un mobil için geliştirmekte olduğu belirtilen sanal gerçeklik uygulaması Oculus’a göre daha yüzeysel bir deneyim sunuyor ve bu konuda Google’ın video öncelikli sanal gerçeklik girişimine karşı atılmış gibi görünüyor. Facebook Video’yu YouTube’un karşısına koyan Facebook, 360 derece videolar konusunda YouTube’u yakalayabilir. Facebook’un mobilde Google’a karşı olan üstünlüğü de bu konuda bir avantaj sağlayabilir. Bununla beraber, Facebook’un iOS ve Android için ürettiği belirtilen bu uygulama, sanal gerçek alanının Oculus’tan çok daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayabilir.

WSJ’nin kaynakları henüz geliştirilme aşamasında olan Facebook VR uygulamasının yayınlanıp yayınlanmayacağının daha net olmadığını belirtiyorlar. Mobil uygulamanın yayınlanması durumunda yeni bir trend olup olmayacağına da, söz konusu Facebook olunca şüpheyle yaklaşabiliriz. Facebook, son dönemlerde çok sayıda bağımsız mobil uygulama yayınlasa da, bunların çoğu uygulama mağazalarının sessiz köşelerinde yaşamlarına devam ediyor, ne yazık ki mobil uygulamaların çoğu gibi.