2018’in Şubat ayında Türkiye’den yoğun ilgi gören Vero, Facebook ve Instagram’a rakip olmuşa benziyor. Sosyal medya kullanıcılarının da yeni takıntısı olacağı söylenen bu mobil uygulama aslında yeni çıkmış bir uygulama değil. 2017 yılının Nisan ayında piyasaya çıkan bu uygulama son zamanların en ünlü uygulaması oldu. Facebook ve Instagram’ın yapamadığı tüm özellikleri içinde barındırmasıyla hayli dikkat çekiyor.

vero uygulama

İngiltere den çıkış yapan bu uygulamayı kısaca özetlememiz gerekirse, Facebook ve Instagramın bir araya gelmiş versiyonu diyebiliriz. Fotoğraf, müzik, kitap, bağlantı gibi 6 farklı gönderi oluşturma imkanı sunarak, sizin istediğiniz içerikleri sunmaya çabalıyor. Diğer sosyal medyaların yapmadığını yapıp görmek istediğiniz gönderileri kişiselleştirme imkanı da sunuyor.

“Daha az sosyal medya, daha fazla sosyal yaşam” sloganı ile kullanıcıların beğenisini kazanmış durumda. Diğer uygulamalarda karşılaştığımız fazla arkadaş sayısı sorununa da çözüm bulan Vero, yeni birini arkadaş olarak eklerken size üç farklı seçeneğe ayırabilme imkanı tanıyor. Tanıdık, arkadaş ve yakın arkadaş olacak şekilde üç farklı arkadaş ekleme sistemi suan Vero, bu seçime göre arkadaşlarınızın gönderisini görme imkanını da sunuyor sizlere. Siz de kendiniz gönderi oluşturmak istediğinizde bunun hangi kategoriye ait olduğunu belirleyerek, insanların sosyal medyayı rahat kullanmasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Instagram da “keşfet” kısmında olduğu gibi Vero da bulunan Trendler bölümünden de popüler olan içeriklere ulaşabiliyorsunuz. Diğer sosyal medya uygulamalarındaki gibi arama kısmından yeni arkadaş bulabiliyorsunuz.

Diğer sosyal medyalarda olduğu gibi Vero’da da hashtag kullanımı mevcut. Reklam içermeyen bu sosyal medya uygulamasında haber akışınız da paylaşım zamanına göre sıralanıyor. Yani demek istediğimiz, Instagram’daki gibi müdahaleler yok bu uygulama içerisinde. Elbette her sosyal medya uygulamasında olduğu gibi Sohbet seçeneği de yer alıyor.

Uygulama bütün bu özelliklerine rağmen kullanıcılarına son derece basit bir ara yüz sunuyor üstelik Türkçe dil desteği sunduğunu da belirtmeden geçemeyiz. Google Play ve App Store üzerinden şu an için ücretsiz indirebileceğiniz bu uygulamanın ilerleyen zamanlarda aylık cüzi bir ücret isteyebileceği durumu da söz konusudur. Bu sayede de reklamsız bir sosyal medya deneyimi amaçlanıyor.