Dünyanın en popüler sosyal ağı Facebook, yapay zekayı kullanarak, insan hayatını kurtarma konusunda kritik öneme sahip bir ilki deneyecek. Kendilerini öldürme riski altında olan üyelerini belirlemek için yapay zeka kullanmaya başlayacak olan sosyal ağ, bu konuda yıllardır intihar riskinde olduğu düşünülen kullanıcılara tavsiyelerde bulunmak ya da bu tarz üyelerinin arkadaşlarının raporlarını beklemek gibi bir tutum sergilemişti. Fakat artık bu yöntem yerine kendi algoritmalarını üretmeye karar verdi.

facebook yapay zeka

Canlı video yayını özelliğini aktif hale getirdiğinden beri, intihar vakaları görülmeye başlanan ünlü sosyal ağ, intihara meyilli üyeleri tespit etmekte algoritmaların insanlardan daha iyi çalıştığını açıklamıştı. Bu bağlamda geliştirilen intihar önleme yazılımı, kullanıcıların mesajlarındaki üzüntü ve acı gibi duyguları işaret olarak alıyor. Ayrıca o kişinin arkadaşlarının yanıt olarak bıraktığı yorumları da bulan yazılım, bu yorumlar arasında kullanıcının iyi olup olmadığına yönelik endişeli mesajlar varsa, sinyali güçlendiriyor. Daha sonra durum, Facebook’un insan inceleme ekibi tarafından onaylandıktan sonra şirket, kendine zarar verme riski altında olduğu düşünülen kişiye yardım isteme yollarını önermek üzere ulaşıyor.

Buna ek olarak Facebook, canlı yayınlarda intihar davranışını engellemek için Messenger platformu üzerinden bu tipteki kullanıcılarla iletişime geçecek ABD’li birkaç zihinsel sağlık kuruluşu ve kriz danışmanı yardım hattıyla da ortaklık kurdu. Özellik, dünya çapındaki tüm kullanıcılara açık olacak. Facebook Messenger aracıyla kriz danışmanı yardım hatları ile bağlantı kurma seçeneği ise şimdilik sadece ABD ile sınırlı. Facebook, bunu genişletmeden önce diğer ülkelerdeki kuruluşların talebin üstesinden gelip gelemeyeceğini kontrol etmesi gerektiğini söyledi.