dark_sky_mobile_app

Alışıldık mobil hava durumu uygulamalarından farklı olarak Dark Sky, kullanıcı verilerini ve İphone 6 serisindeki barometre özeliğini kullanarak saatlik hava durumu raporu sunuyor.

Diğer tüm mobil hava durumu uygulamalarını düşündüğümüzde bu hizmet kullanıcılar için basit bir kolaylık gibi görünse, geliştirici şirketler bu hizmeti sunabilmek için lisans anlaşmalarına milyon dolarlar yatırıyorlar. İOS işletim sistemi için geliştirilen Dark Sky uygulaması ise neredeyse eş zamanlı olarak doğru ve ayrıntılı olarak kullanıcılara sunmayı hedefliyor.

Dark Sky’ın hava durumu raporlarını diğer hava durumu uygulamalarından ayıran en büyük özellik, İphone 6 ve İphone 6 Plus’ın önemli özelliklerinden olan barometre ile ölçüm yapabilmesi ve elde edilen basınç değerlerini analiz edebilmesi.

Apple’ın İPhone 6 ve 6 Plus ile kullanıcıya sunduğu bu özelliği kullanan Dark Sky, uygulama kullanıcılardan aldığı verileri ve kendi aldığı meteoroloji verilerini kullanarak 1 saatlik hava tahminlerinde bulunabiliyor.

Uygulamanın oldukça kolay kullanışlı ve zevkli tasarlanmış bir ara yüze sahip olduğunu da belirtmekte yarar var. Havadaki değişimlere göre kendinize bilgi notu bırakabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; yağmur yağacağı zaman beni uyar, hava sıcaklığı 28 derecenin üstüne çıktığında beni uyar, hava sıcaklığı 4 derece arttığında beni uyar, gibi.

Dark Sky ücretli bir uygulama. Diğer mobil hava durumu uygulamalarından daha farklı ve işlevsel kolaylıklar sağlan bu uygulamanın satış fiyatı 3,99. Google, Yandex gibi hava durumu uygulamalarına alışkın kullanıcıların Dark Sky uygulamasını ne kadar benimseyebileceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.