Müşteri İlişkileri Yönetimi olan Türkçeleştirilmiş CRM’i iş dünyasında tanımayan yoktur. Şirketler için hayati öneme sahip bu aracı kullanmak için sizlere 5 neden sunuyoruz.

1. Rekabet işi güçlendirir

Tek başına olmak hiçbir zaman eğlenceli değildir. Çalışanlarınızla bazen iyi iletişimler kurmak ve notlarınızı karşılaştırmak her zaman yararlıdır. Rekabet de işinizin bir parçasıdır. Patron sıralamaları ve hedefleri olan CRM yazılımları, rekabet için güzel bir ortam yaratıyor. Ofiste dostluk çerçevesinde yarışmalar yaparak kimin daha çok anlaşma kaptığını, kimin en çok gelir getirdiğini ve kimin müşteriyle daha iyi iletişim kurduğunu görebilirsiniz. Böyle eğlenceli rekabet ortamı artarsa, işiniz de büyür ve herkes kazanırsa, herkes mutlu olur.

2. Verilerinizi kaybetmeyin

Verilerinizi takip etmek için ajandalar, not defterleri, takvimler ya da insan eliyle kaydedilen başka bir şeyler kullanıyorsanız, belli bir noktada bunları kaybetme şansınız oldukça yüksek. Her şeyiniz bilgisayarınızda mı? Çalınırsa ne olacak? İnternet tabanlı bir CRM ile verilerinizi koruyabilirsiniz. Tabi ki sunucular çökebilir ya da hard diskler yanabilir fakat iyi bir tedarikçi bulup, düzenli bir biçimde yedeklediğinizde veriler asla kaybolmaz. Açık kaynaklı bir CRM tercih ederseniz, istediğiniz hizmet sağlayıcısını da seçebilirsiniz.

CRM kullanarak satışlarınızı arttırın

CRM kullanarak satışlarınızı arttırın

3. Geleceğinizi tahmin edin

Hepimiz geleceği bilmek istiyoruz. Keşke, ilerideki günlerin neler getireceğini bilebilseydik. Elbette CRM yazılımları geleceğinizi yüzde 100 tahmin edemiyorlar fakat kaliteli bir CRM yardımıyla geçmiş performanslarınıza bakarak makul bir gelecek tahmini yapabilmeniz mümkün. Geçmişiniz CRM’de düzenli bir biçimde bulunuyorsa, iyi bir yazılım size daha sonra nelerle karşılaşacağınıza dair mantıklı tahminler sunabilir.

4. Görev ve etkinliklerinizi takip edin

Takvimlerin ne kadar değerli olduğunu söylemeye gerek yok. İçinde tarih bulunan her e-postayı, yapmanız gereken her bir görevi ve katılmanız gereken her bir etkinliği iyi bir sisteminiz olmadan hatırlamak mümkün değil. İyi bir CRM yazılımıyla, sadece bu görev ve etkinlikleri takip etmekle kalmayıp, hangisinin, hangi müşteriyle ilgili olduğunu da görebilirsiniz. Size sunacağı takvim ile bütün görevleri, etkinlikleri ve işleri takip edebilirsiniz. Seçtiğiniz CRM hizmetinin bir mobil uygulaması olup olmadığına dikkat ederseniz, devamlı hareket hâlindeyken bile takvim verilerine istediğiniz adan erişebilirsiniz.

5. Organize olun

İşinizi e-mail, görev yönetim sistemleri ve takvimlerle yönetebileceğinizi söyleyebilirsiniz fakat bu yolu seçerseniz, büyük resmi göremezsiniz. Bütün verileri ve bilgileri yalnızca tek bir sistemde organize etmek, o büyük resmi görmenizi sağlayacaktır. CRM yazılımları, e-mailleri, görevleri ve takvimleri birleştirerek kolay kullanılan bir bölümde tutar. Web erişimi olan her yerden bu bilgilerinize erişebilirsiniz.

Sonuç olarak, CRM kullanarak daha organize bir iş sürecine girmiş olursunuz. Organize iş süreci de, sonunda şirket için başarı sağlayacaktır. Tabi bütün dertleri ortadan kaldıran kusursuz bir çözüm olduğunu söyleyemiyoruz. Fakat kaliteli bir CRM ve iyi bir entegre ile işiniz düzene girecek, bu da sonunda bir başarı getirecektir.