Youtube, yalnızca çocuklar için Youtube for Kids isimli yeni bir mobil uygulamayı yakın zamanda pazara sunacağını duyurdu.

Youtube yakın bir zamanda yalnızca çocuklar için olacak özel bir Youtube uygulaması yayınlama hazırlama içinde olduğunu duyurudu.

çocuklar için en iyi uygulama

çocuklar için en iyi uygulama

USA Today haberine göre bu yeni uygulamanın adı Youtube for Kids olacak ve yalnızca çocuklara yönelik içeriğe yer verecek.

İlk aşamada yalnızca Android işletim sitemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde kullanılacağı düşünülen bu yeni mobil uygulama, çocukların kullanımına uygun, özel bir tasarıma sahip.

Youtube for Kids’in ürün müdürü Shimrit Ben-Yair’ın açıklamasına göre, henüz okuma-yazma bilmeyen yaştaki çocuklar bu uygulamanın hedef kitlesin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu sebeple bu uygulamada sesli arama devreye giriyor. Youtube, bu yeni mobil uygulamanın ara yüzündeki görselleri oldukça büyük kullanacak ki, çocukların küçük parmaklarıyla basmaları sıkıntı olmasın.

Youtube çocuklar için bu uygulama bir zaman sınırlaması da ekleyecek. Yani çocukların ebeveynleri istedikleri zaman çocuklarının içerik izleme sürelerini, kendi istedikleri gibi kısıtlayabiliyorlar. Ayrıca uygulamada yetişkinlere özgü kelimeler arandığı zaman uygulama sonuç göstermiyor. İzleyici yorumları ve açıklama gibi alanlarda da bu kelime kısıtlaması mevcut.

Youtube’un çocuklar için böyle bir uygulama hazırlaması gerçekten güzel bir haber. Çocukların rahatsız edici birçok içerikten uzak kalması ama aynı zamanda mobil dünyadan da uzak kalmaması açısından fazlasıyla başarılı bir girişim. Youtube’da aile kanallarının izlenme sayılarının yüzde 200 oranlarında artması böyle bir uygulama yapmaya yönlendirmiş olabilir geliştiricileri. Youtube for Kids uygulamasının Türkçe versiyonunun ve İOS versiyonunun ise ne zaman pazara sunulacağı bilinmiyor.