translator_uygulamasi

Mobil uygulama pazarında günden güne yerini sağlamlaştıran Microsoft, yeni çeviri uygulaması Translator ile Google’a rakip olmaya hazırlanıyor

Microsoft’un yeni çeviri uygulaması olan Translator hem Google Play’de hem de App Store’da kullanıcıya sunuldu. Translator mobil uygulamasının Apple Watch ve Android Gear versiyonları da mevcut.

Bu Translator isimli yeni mobil uygulama 50 değişik dil üzerinden çeviri yapabiliyor. Oldukça sade bir ara yüze sahip olan mobil uygulama, Bing üzerinden de kullanılabiliyor. Bu uygulama Microsoft’un artık mobil platformlara odaklandığını gösteriyor. Yalnızca yazılı değil aynı zamanda ses ile girdiğini kelimeleri de çevirebilen mobil uygulama, yurt dışına yerleşmeyi düşünen, yurt dışında seyahat etmeyi düşünen kullanıcılar için oldukça kullanışlı görünüyor.

Google Translate ile kıyasladığımız bu uygulamadan sonra söyleyebiliriz ki; Microsoft’un çeviri konusunda yemesi gereken daha kırk fırın ekmek var.

Google Translate tam 90 dilde çeviri yapabiliyor. Ayrıca servis üzerinden bir günde yaklaşık 100 milyar sözcük çevrilebiliyor. Dahası Google yaptığı son açıklamada, yeni güncellemeyle beraber, yapılan çevirilerin artık dilin ait olduğu kültürün günlük hayatına, günlük konuşma diline daha da yaklaşacağını söylemişti.

Mobil uygulamalar konusunda kullanıcıların alışkanlıklarını kırmak zordur. Daha nicesi çıkmasına rağmen hala Whatsapp kullanılır mesela. Çeviri de ise alışkanlık çok daha zor değiştirilir. Bu konuda Microsoft’un attığı bu adım fazlasıyla iddialı. Mobil çeviri uygulamalarındaki alışkanlıklar konusunda Translator, bakalım nasıl değişikliklere neden olacak.