Apple, Samsung’un birçok cihazında değişikliğe gitmesine sebep olabilecek kadar önemli bir davayı kazandı.

ABD Temyiz mahkemesi, Samsung’un birçok cihazında patentli Apple özellikleri kullandığına dair, devam eden patent ihlali davasında kararını açıkladı. Uzun zamandır devam eden bu hukuk mücadelesini Cupertino merkezli olan teknoloji devi Apple kazanırken, bu kararın Samsung’un birçok cihazında değişiklik yapmasına sebep olabileceği de söylenenler arasında.

Apple vs Samsung

Apple vs Samsung

Jüri, Samsung’un kaydırarak kilit açma, hızlı bağlantılar ve otomatik kelime düzeltme olmak üzere, üç tane patenti ihlal ettiğini 2014 yılının Mayıs ayında tespit etmişti. Bunun ardından Apple, patentlerini kullanan Samsung’un cihazlarının yasaklanmasını isterken, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh, bu zararı gidermek için maddi tazminatın yeterli olacağını söyledi.

Samsung, uzun zamandır mobil sektörün gelişimi adına bir nevi devrim niteliğinde yenilikler için oldukça büyük yatırımlar yaptığını ve tüketiciler için geniş yelpazede ürünler sunmaya devam edeceklerini söyleyerek, konunun takipçisi olacaklarını açıkladı. Apple ise Samsung’un bilinçli bir şekilde kendi düşüncelerini çaldığını ve bununla beraber ürünlerini kopyaladığını, mahkeme kararının da bu görüşü pekiştirdiğini söylüyor.

Mahkeme, Samsung cihazlarının Apple‘ın patentli özellikler içermesi sebebiyle Apple’ın satışlarını düşürdüğünü, müşterilerin Samsung cihazlarına yöneldiğini bildirdi. Kısa zaman önceki yargı kararı Samsung’un akıllı telefon ve tabletlerindeki bir takım özellikleri değiştirmek zorunda kalabileceği anlamına da geliyor.

Teknoloji geliştikçe bu tip patent sıkıntıları da artmaya başladı, özellikle de bu durum iki büyük teknoloji devi arasında yaşanınca oldukça sansasyonel oluyor. Apple davayı kazandı ancak Samsung’un cihazlarında değişikliğe gidip gitmeyeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.