Apple aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeden App Store fiyatlarında indirime gitti. Buna göre, uygulama geliştiriciler App Store’da uygulamlarını 2.69 lira, 1.29 lira ve 0.59 lira olmak üzere iç seçenekten biriyle sunacak.

Apple, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok gelişmekte olan ülkedeki App Store fiyatlarını güncelledi. Yakın zamanda fiyat değişikliği konusunda mobil uygulama geliştiricileriyle iletişime geçtiği söylenen Apple, İOS uygulamaları için yeni fiyatları yayınladı.

App Store Uygulama Fiyatları

App Store Uygulama Fiyatları

Buna göre Apple, geliştiricilerinin uygulamaları belirlenen taban fiyatın altında kullanıcıya sunmalarına izin verecek. Türkiye, Meksika, Rusya, Güney Afrika, Endonezya gibi pazalarda 0.99 dolarlık taban fiyatına iki farklı alternatif eklendi.

Apple’ın yayınladığı fiyat tablosuna göre, uygulama geliştiriciler App Store Türkiye’de yayınlayacakları uygulamalar için 2.69 lira dışında A katmanı olarak 0.59 lira, B katmanı olarak da 1.29 lira fiyatlarından istedikleri birini belirleyebiliyorlar. 

Apple bu fiyat değişikliğinin nedeniyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak düşünülen o ki; Türkiye gibi dolar kurunun hassas olduğu ülkelerde doların artmasıyla beraber mobil uygulama satışlarında düşme olma olasılığına karşı Apple, geliştiricilerini zor durumda bırakmamak için böyle bir önlem aldı.

En son 2015 yılının Nisan ayından App Store Türkiye mağazasından uygulama fiyatlarına zam yapan Apple’ın bu hamlesi beklediği sonucu getirecek mi, mobil uygulama üreticileri ve mobil uygulama kullanıcıları bu durumdan nasıl etkilenecek, bunun ilerleyen zamanlarda takipçisi olacağız.