Binlerce dolar karşılığı bu sıralama çiftlikleri uygulamaları ilk 10 sıralamasına sokuyorlar

Geçtiğimiz günlerde popüler sosyal medya ağı Twitter’da binlerce kez retweetlenen bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafta Asyalı olduğu anlaşılan bir kadının önünde açık onlar İphone 5c görülüyor ve kadın bu telefonların hepsinde birden bir şeyler yapıyor.

Fotoğrafta görülenin birçoğu Çin’de faaliyet gösteren “rankings farm” yani Türkçe adıyla bir “sıralama çiftliği” olduğunu söyleniyor. Çoğunlukla Çin’de faaliyette olan bu sıralama çiftlikleri sizin uygulamanızın belli bir ücret karşılığında App Store’da üst sıralarda yer almasını sağlıyor.

Birçok kişinin haberdar olduğu bu çiftlerin görüntülediği fotoğrafı Paul Bichhoff inceliyor ve bu durum üzerine yaptığı araştırmalarla bize bu çiftliklerin işleyişini anlatıyor.

uygulamanizi ücret karşılığında üst sıralara taşıyın

uygulamanizi ücret karşılığında üst sıralara taşıyın

İlk 10’a girmenin bedeli 11 bin dolar 

Merkezi Çin’de olan bir takım yerel siteler, internete verdikleri ilanlarla müşteri topluyor. İlanlarda verilen fiyata göre en popüler ücretsiz 10 uygulama sıralamasına girmenin bedeli yaklaşık olarak 11 bin 200 dolar. 

App Store algoritmasına göre sıralama saat saat değişebiliyor, bu yüzden önemli olan listeye girmek değil listede kalabilmek. Bunun içinde çiftliklerin bir fiyatı var; bir hafta en popüler ücretsiz 10 uygulama sıralamasında kalmanın maliyeti tam 65 bin dolar. Çiftlikler verdikleri ilanlarda günlük, haftalık, aylık olarak fiyatlar belirliyorlar.

Apple, normal geliştirdiği özel çözümlerle bu tip hilelere başvuran mobil uygulamaları ve bunu yapan kullanıcıları engellemeye çalışıyor. Ancak Asya gibi ucuz iş gücü sağlanan ülkelerde yeni yöntemler bulmak çok kolay olduğu için bu tespitler bazen zor oluyor.