Angry Bird isimli oyunla bir anda tüm kullanıcılar arasında popüler olan Rovio firması, çalışanlarının neredeyse yarısını işten çıkaracak.

Angry Birds‘ün yaratıcısı Rovio, gelirlerini arttırmak amacıyla çalışan sayısını azaltmaya karar verdi. Rovio’nun yaptığı açıklamada çalışma grubundaki “fazlalıkları” azaltmayı planladığı; mümkün olan en kısa zaman çalışanları ile pazarlık yaparak şu anda sahip olduğu 670 kişi arasından 260’ı ile bağlarını koparacak. Bu miktar firmanın sahip olduğu iş gücünün yaklaşık yüzde 39’una denk geliyor.

angrybirds

CEO Pekka Rantala’nın açıklaması şöyle: “Son birkaç yılda Rovio’nun büyümesi ve yeni fırsatları incelemesi muhteşemdi. Bunun sonucu olarak, elbette çok fazla şey yaptık. Bu son finansal durumumuzda en iyisi olduğumuz alana odaklanmamız gerekiyor: bu da muhteşem oyunlar yaratmak, inanılmaz animasyon filmleri üretmek ve hayranlarımıza mükemmel ürünler sunarak onları hoşnut etmek.”

Angry Birds‘ün resmi varisi olan Angry Birds 2 kısa bir süre önce yayınlanmıştı. Firmanın açıklamasına göre bu oyun, yayınlandığı platformlarda toplamda 50 milyondan fazla indirilmiş durumda.

Rovio’nun oyun konusunda başarısı arttıkça, firma genişlemesini sürdürdü. Rovio, daha büyük bir alanda ürün yayınlamaya başladı. Bu ürünlerin arasında pelüş oyuncaklar, şekerler ve içecekler bulunuyor. Hatta Rovio kendi özel çizgi film kanalını ve film stüdyosunu bile kurdu.

Bu kadar geniş bir alanda hizmet sunmaya başlamanın ardından neden böyle bir işten çıkarma politikasına gittiği tam olarak anlaşılmayan firmanın, ilerleyen zamanlarda ilerlemeye devam mı edeceği yoksa bulunduğu konumu koruma yoluna mı gideceği merak konusu.