İlk çıktığı günden bu yana gizlilik konusunda oldukça ağır eleştirilere maruz kalan Android konusunda, Google’dan nihayet somut bir yaklaşım geliyor.

İddialara göre, dünyanın en büyük teknoloji şirketi bundan böyle mobil kullanıcılarına, mobil uygulamaların hangi bilgilerine erişebileceği konusunda daha çok kontrol imkanı sağlayacak.

android-uygulama-izinleri

Google içinden adının açıklanmasını istemeyen kaynaklardan alınan haberlere göre, Android işletim sistemi, yakın bir zaman içinde kullanıcılara mobil uygulamaların erişebildiği bilgiler konusunda daha detaylı seçenekler sunmayı hedefleyen bir güncelleme alacak. Erişilebilen bu bilgiler içerisinde kişiler, fotoğraflar ve konum bilgileri bulunurken, bu tip bir güncelleme ile Android işletim sistemi, güvenlik bakımından taviz vermeyen iOS’a yaklaşacak. Yeniliğin bu ay içinde San Francisco’da yapılacak olan Google’ın geliştirici konferansında sunulması bekleniyor.

Önceki yıl da gizlilik ve güvenlik konusunda kararlı adımlar atan Google, Android kullanıcısına hangi mobil uygulamaların nelere erişebildiği hakkında verilen bilgileri daha basit bir şekilde sunmaya başlamıştı. Cihaz kullanıcıları da bu bilgileri okuduktan sonra mobil uygulamayı indirip indirmeme hakkında karar verebiliyorken, gelecek yeni güncelleme ile birlikte artık mobil uygulamaların nelere erişip nelere erişemeyeceğine müdahale etmek ve tek tek seçmek mümkün hale gelecek.

Google’ın bu adımının ardında ise kablosuz akıllı cihazlarla internete bağlanan kullanıcı sayısı git gide artarken, kendi safına daha çok insanı çekme çabası yatıyor. Gartner’ın verilerine göre 2014 yılı küresel akıllı telefon piyasasında yüzde 81’lik bir pazar payına sahip Android’i sonra yüzde 15 ile iOS takip etse de, Kantar şirketinin yaptığı araştırmalara göre Avrupa’daki ülkelerde Android’in pazar payı yüzde 72’den yüzde 69’a düşmüş durumda. Bu süre içerisinde Apple da yüzde 18.6’dan yüzde 20.3’e yükselmiş durumda.