Android uygulamalarının kullanıcıyla buluştuğu yer olan Google Play, kullanıcıların uygulama indirme ve satın alma süreçlerinde karar vermesini kolaylaştırmak için yeni bir derecelendirme sistemi duyurdu. Derecelendirmesi yapılmayan uygulamalar, “derecelendirilmemiş” olarak tanımlanıyor. Bu da mobil uygulamanın bazı ülkelerin Google Play’inde yer almamasına sebep olabilir. Hatta Google, kullanıcıları derecelendirilmemiş durumdaki mobil uygulamaların silinebileceği noktasında da uyarıyor.

Puanlamayı, Google Play Geliştirici Konsolu üzerinden bir kaç kolay soruya cevap verip, rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

android market puanlama

android market puanlama

İşte adım adım yapmanız gerekenler;

– Google hesabınızdan üzerinde Google Play Geliştirici Konsola giriş yapın

– Uygulamayı seçin

– Solda taraftaki menüden ‘içerik derecelendirilmesini’ tıklayın

– Anket ile ilgili bilgileri inceleyip ve e-posta adresinizi yazın. E-posta adresiniz IARC ile yazışmalarda kullanılacak.

– ‘Devam’a tıklayın.

– Kategori seçin

– Anketi doldurun

– Değiştirmek istediğiniz kısımlar olursa ‘Düzenle’ seçeneğine tıklayıp değiştirebilirsiniz. Eğer anketi doldurmaya başladıktan sonra ara verip tekrar devam etmek istiyorsanız, taslak olarak kaydedebilme imkanınız var. Her mobil uygulama için aynı anda yalnızca tek taslak anket oluşturabilirsiniz.

– ‘Uygulamayı puanla’ seçeneğini tıklayın.

– Daha sonra ‘puanlamayı uygulamaya ekle’ seçeneğini tıklayarak işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

Verdiğiniz cevaplara göre sitem sizi puanlıyor ve böylece mobil uygulamanız Google Play’de yayınlanabiliyor.