Google iş dünyası için uygulama pazarı açıyor. Android for Work iş dünyasındaki kullanıcılarıyla buluşmaya hazır.

google android'ten iş dünyası için müthiş uygulama

google android’ten iş dünyası için müthiş uygulama

Blackberry’den alışık olduğumuz iş uygulamaları pazarına Google girişimi geliyor. Bir süre önce Google I/O’da duyurusu yapılan Android for Work artık kullanıcılarıyla buluşmaya hazır.

Google’ın alanda getirdiği bu yenilik Android 5.0 (Lollipop) ve üzeri sürümlerde iş ve kişisel uygulamaları aynı mobil cihaz üzerinden birbirlerine bağlı olmadan kullanabilmenizi sağlıyor.  Blackberry’den alışık olduğumuz iki profil arasındaki değişimler bununla beraber tarihe karışıyor.

Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) ile Android 5.0 arasındaki sürümlere sahip mobil cihaz sahipleri de Android for Work özelliklerinin birçoğundan faydalanabiliyorlar. IT (bilgi işlem) ekibi sayesinde erişebileceğiniz birçok iş yönetim uygulaması arasından sizin işinize özel birçok farklı Google uygulamasının yanı sıra, ayrıca Box.com, SAP, Salesforce gibi 3. Parti uygulamaları Android for Work’de yer alıyor. Bu uygulamayı kullanan şirketler şirket iç ağlarına da iş için Google Chrome üzerinden kolaylıkla bağlanabiliyorlar.

İş uygulamalarını turuncu renk bir evrak çantası rozeti kullanarak işaretleyen Google, bu uygulamaları ayrı bir klasöre yerleştirmiş. Endişelere mahal vermeyecek seviyede yüksek bir güvenlik kullandığını belirten Google, uygulama kullanıcısı şirketin teknik ekibine de birçok kısıtlama yapma imkanı sunuyor.

Google, Play for Work uygulamasının yönetimini teknik ekibe bırakmışa benziyor ve hangi uygulamaların indirildiğinin görülmesine de izin veriyor. Anlaşılan o ki, Android için farklı bir uygulama dünyası açan Google, güvenliğini bir üst seviyeye çıkarmış.

Sony, Samsung, HTC g,b, mobil cihaz üreticileriyle de anlaşan Google, iş uygulaması alanında da güç bir strateji ortaya koyuyor.