Günümüzde bir akıllı telefon aynı zamanda bir bilgisayar, ses kayıt cihazı, video kamera, fotoğraf makinesi, iletişim aygıtı ve yanında birçok işlevi ile neredeyse bir İsviçre çakısı rolüne girmiş durumda.

Günümüzde akıllı telefonlarda öne çıkan trendlere bakarsak, bir takım özelliklerin diğerlerine göre daha fazla ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. İşte onlardan birkaçı;

Yüksek çözünürlüklü ekran

Son yıllarda yükselen trendlerden biri de ekranların çözünürlüklerinin artması. Hala piyasada satılan akıllı telefonlarda ilk seviyedeki modeller bile 1280×720 piksel çözünürlük sunuyorlar. Üst seviyedeki modellerde ise bu oran Full HD veya Quad HD çözünürlüklere kadar çıkabiliyor. Daha sonraki adımın 4K yani Ultra HD ekranlar olacağı düşünülüyor. Hatta Sony’nin yeni duyurduğu ve Kasımda piyasaya süreceği yeni akıllı telefonu Xperia Z5 Premium modelinin ekranı 4K. Bu ürünün ilk 4K ekranlı akıllı telefon olduğunu da belirtmekte yarar var.

akıllı telefonların gelişme süreci

akıllı telefonların gelişme süreci

Daha büyük ekran

Telefonlar ilk çıktıklarında oldukça büyük cihazlardı. Teknoloji onları daha sonraları küçültse de, son zamanlarda tekrar bir büyüme trendi oluştu. Artık ekran boyutları için 5 inç neredeyse en alt sınır kabul ediliyor. 5.5 inç normal bir boyut haline geldi. 6 inç boyunda telefonlar da satılıyor.

Daha fazla RAM

Özellikle piyasanın hakimi olan Android işletim sistemli telefonlarda RAM oldukça önemli bir konu. Cihazın akıcı bir biçimde çalışmasını sağlayan RAM’de en alt sınır yavaş yavaş 1 GB’a kadar çıkmaya başladı. Artık ucuz modeller dışında 1 GB’tan düşük RAM’e sahip olan akıllı telefon bulmak oldukça zor. Orta seviyedeki modeller 2 GB RAM’i standart şekilde sunmaya başladılar. Üst düzey modellerde ise 3 veya 4 GB RAM standart şekilde kullanılıyor.

Kameralar da gelişiyor

Son yıllarda pazara sürülen akıllı telefonların kameraları oldukça gelişmiş seçenekler sunuyorlar. Üst düzey modellerde 4K video çekimi neredeyse standart bir hala gelirken, manuel ayarlı kameralar da oldukça yaygınlaştı. Bununla beraber daha düşük ışık olan ortamlarda fotoğraf çekebilen, optik imaj sabitleme gibi teknolojileri de barındıran kameralara sahip akıllı telefonların sayısı hiç de az değil.

Güvenlik artıyor

Akıllı telefonların yayınlaşması ile beraber hırsızlık olayları da arttı. Üreticilerin büyük bir kısmı telefonların uzaktan silinmesine yarayan teknolojilere sahipler. Bununla beraber yükselen bir trend olan parmak izi güvenliği de git gide yaygınlaşıyor. Üst düzey akıllı telefonların büyük bir kısmında parmak izi fonksiyonu ile kapatıp açma özelliği bulunuyor.  Böylece telefon başkasının eline geçse dahi parmak izi olmadan açılmıyor.